Nowe windy już są, zaczną działać po Nowym Roku

Warszawa

Mówi Karolina Gałecka, ZDM - film Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa

Cztery nowe windy przy rondzie Dmowskiego zostały zainstalowane. Przygotowywane do montażu są cztery kolejne. Wszystkie zostaną uruchomione po Nowym Roku. Mają być sprawne i wandaloodporne.

- Prace przy urządzeniach dźwigowych przy rondzie Dmowskiego rozpoczęły się we wrześniu. Mamy nadzieję, że uda się jak najszybciej przekazać do eksploatacji pierwsze cztery windy, które we wtorek w nocy zostały zamontowane – mówi Karolina Gałecka, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich. Na razie robotnicy przygotowują szyby windowe do instalacji urządzeń.

Drogowcy unikają podawania konkretnych dat uruchomienia wind. Wiemy, że mają ruszyć po Nowym Roku. - Kolejne cztery są malowane i przygotowywane. W najbliższych dniach rozpocznie się ich montaż. Koszt wymiany wszystkich ośmiu wind wyniesie 2 miliony złotych – dodaje Gałecka.

Ciągle dewastowane

Poprzednie windy, zainstalowane w połowie lat 90. nieustannie się psuły i były regularnie dewastowane. Do połowy 2011 roku drogowcy musieli naprawiać kabiny aż 102 razy co pochłonęło kwotę 400 tysięcy złotych. Jest szansa, że tym razem nie będą traktowane jak szalety.

- Zostały wyposażone w łączność radiową, czujniki wilgoci, system monitoringu i ochronę osobową. Jeśli operator kamery zauważy, że dochodzi do aktów wandalizmu, szybko zareaguje – wyjaśnia Karolina Gałęcka.

bako/par