Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Nowe windy już pod czujnym okiem kamer

Warszawa

Lech Marcinczak /tvnwarszawa.plmówi Karolina Gałecka, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich

Z trzymiesięcznym poślizgiem Zarząd Dróg Miejskich oddał do użytku 8 nowych superwind przy rondzie Dmowskiego. Nadzwyczajne zabezpieczenia mają uchronić je przed dewastacją i zalaniem.

Poprzednie podnośniki, zamontowane w latach 90., zasłynęły jako najbardziej awaryjne w mieście. Między innymi za sprawą wandali. Ucierpiały też z powodu wody, po ulewnych deszczach.

Wielki brat patrzy

Jak informuje w w rozmowie z tvnwarszawa.pl. Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM, mieszkańcy bardzo często skarżyli się, że urządzenia nie działają. - W związku z tym, że już w czerwcu 2011 roku wydaliśmy całą kwotę na utrzymanie urządzeń dźwigowych przeznaczoną na cały poprzedni rok, postanowiliśmy, że nowe podnośniki będą miały dwudziestoczterogodzinną ochronę osobową - dodaje.

W windach zamontowano kamery. Do "podglądania" zatrudnione zostały trzy osoby. - Jedna zawsze znajduje się w pomieszczeniu pod rondem i ma podgląd na kamery monitoringu. Dzięki temu bardzo szybko może osobiście zareagować (na przykład w przypadku dewastacji - przyp. red.) albo zlecić naprawę urządzenia - mówi rzeczniczka.

Windy wyposażone są w głośniki. Dzięki nim ochroniarz może komunikować się z osobami znajdującymi się w urządzeniu i instruować je.

Na razie jedynym problemem, z jakim spotkali się ochroniarze, było nadużywanie przez młodych ludzi, dla zabawy, przycisku "stop". A ten ma pełnić bardzo ważną rolę: - Służy do zatrzymania windy w przypadku zasłabnięcia pasażera lub awarii - tłumaczy Gałecka.

Wilgoć już niestraszna

Nowe windy, jak to było zapowiadane, wyposażone są w czujniki wilgoci.

- Kiedy w windzie jest nadmiar wody, wykryje ją czujnik wilgoci. W szybie zamontowana jest pompa. Pod rondem wybudowane zostały odprowadzenia - tłumaczy.

Prace przy budowie wind rozpoczęły się na jesieni zeszłego roku. Koszt inwestycji to 2 miliony złotych. Wykonawca nie wyrobił się w terminie. Windy miały być gotowe 15 grudnia.

su/mz