Nowe widowiska w parku fontann. "Niemcy organizują na nie wycieczki"

Warszawa

Ewa Masny-Askanas: Niemcy organizują tu wycieczkiTVN24
wideo 2/8

Bazyliszek w nowoczesnej Warszawie oraz ożywiona siatkarka z neonu przy placu Konstytucji będą głównymi bohaterami pokazów w Multimedialnym Parku Fontann. Premierowy pokaz widowiska odbędzie się podczas majówki.

Tym razem pokaz będzie uwspółcześnioną wersją legendy o Bazyliszku. Jak zapowiedział dyrektor Stołecznej Estrady Andrzej Matusiak, mityczny stwór spotka się z cywilizacją XXI wieku, w nowoczesnym mieście zetknie się z mieszkańcami. - Co z tego wyniknie będziemy mogli obserwować podczas najbliższego pokazu - zapowiedział.

Towarzyszyć mu będzie specjalnie dobrana muzyka. Utwór finałowy pod tytułem "Legendy żyją w nas" skomponował Piotr Rubik, a zaśpiewała solistka Opery Narodowej, Aleksandra Olczyk.

Widzów pokazu czeka też podróż w czasie i nawiązanie do stołecznych neonów. - Co roku przygotowujemy pewne wątki wplecione w scenariusz widowiska, które opowiadają o mniej znanych epizodach Warszawy. W tym roku chcemy zwrócić uwagę na neony z lat 60. Jeden z nich siatkarka z placu Konstytucji, stanie się bohaterem opowieści - zdradził Matusiak.

"Niedawno były tu chaszcze i śmieci"

Multimedialny Park Fontann działa od 2011 roku. - Czas biegnie bardzo szybko, w tym roku to już będzie siódmy sezon. Fontanny są ogromną atrakcją dla warszawiaków i dla gości. Przychodzą tu tłumy nie tylko na weekendowe pokazy, ale w każdy słoneczny, ciepły dzień, aby blisko wody odpoczywać i podziwiać tryskające fontanny - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

I przypomniała, że początkowo inwestycja spotkała się w protestem części mieszkańców. - Niedawno były tu chaszcze i śmieci. Zrobiliśmy estetyczne miejsce do odpoczynku. Nie było łatwo, bo były różne emocje ze strony mieszkańców Starego Miasta. Okazało się, że jest jednak więcej chętnych do tego, żeby pójść na kawę - przypomniała prezydent stolicy.

Uczestnicy wtorkowej konferencji przekonywali, że fontanny stały się jedną z większych atrakcji turystycznych, która ściąga wielu gości z zagranicy. - Niemcy organizują specjalne wycieczki na pokazy fontann, o czym poinformowali okoliczni restauratorzy. Dowiedzieli się od gości, że przyjechali specjalnie po to, żeby obejrzeć pokaz fontann - mówiła Ewa Masny-Askanas, wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy

Wodne ekrany dla multimediów

Multimedialne pokazy fontann działają dzięki specjalnym pompom, które wyrzucają na minutę 3 tys. litrów wody. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest stworzenie wodnego ekranu - ściany o grubości 8 mm, szerokości 30 i wysokości 10 metrów. Na takiej ścianie można wyświetlać filmy i tworzyć pokazy laserowe. Nowoczesna instalacja umożliwia organizowanie widowisk światło-woda-dźwięk.

Park Fontann (od piątku do soboty):

godz. 8.30 – uruchomienie fontanngodz. 16.00 – wodne widowisko z użyciem wszystkich dysz (bez światła, laserów i muzyki)godz. 22.30 – zakończenie pracy fontann

Widowisko multimedialne:

1 maja – 13 maja – w tym, 1,2,3 (dalej piątki i soboty) – godz. 21.0019 maja – 12 sierpnia – każdy piątek i sobota – godz. 21.3018 sierpnia – 30 września – każdy piątek i sobota – godz. 21.00

md/b