Nowe wiaty z zydelkami. "Wnioskowali o nie pasażerowie"

Warszawa

Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.plNowe "udogodnienia" dla pasażerów

Były już "podpupniki" teraz czas na "zydelki". Zarząd Transportu Miejskiego wprowadza kolejne poprawki w nowych, zachwalanych przez siebie wiatach przystankowych.

Jak informuje ZTM, ławeczki zostaną zamontowane w 40 wiatach konkursowych, wyposażonych w krótszą ławkę. Zarząd zapewnia, że wnioskowali o nie sami pasażerowie.

Każda wiata otrzyma dwa dodatkowe siedziska. Jedne z pierwszych udogodnień zamontowano na przystanku Płocka-Szpital 02, który znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Górczewskiej i Płockiej.

- Na razie pasażerowie z nich nie korzystają. Zawsze dodatkowe miejsca siedzące się przydadzą, ale starsze osoby mogą mieć z tymi "zydelkami" problem - ze względu na ich szerokość. Ponadto, obok już nic nie można postawić np. torby - relacjonuje Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl.

Koszty ich montażu pokryje firma AMS.

Kolejne poprawki w super wiatach

To nie pierwsze poprawki nowych wiat konkursowych. Jak pisaliśmy w zeszłym roku, ZTM zrezygnował z "podpupników", które spotkały się z negatywnym odbiorem przez pasażerów. Potem pisaliśmy o tym, że planowane są kolejne zmiany.

Umowa, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z firmą AMS została podpisana w grudniu 2013 roku. Do końca 2016 roku ma ustawić na własny koszt 1580 nowych wiat w trzech rodzajach: konkursowe, konserwatorskie i seryjne.

Wiaty konkursowe - 413 sztuk – są ustawiane w reprezentacyjnych miejscach stolicy i kluczowych komunikacyjnie lokalizacjach. Wiaty konserwatorskie - 212 sztuk- powstały z myślą o obszarach objętych nadzorem stołecznego konserwatora zabytków. 955 wiat seryjnych - zamontowanych zostanie przy głównych trasach miejskich poza ścisłym centrum stolicy.

Jak informuje ZTM, firma AMS będzie przez ponad 8 lat odpowiedzialna m.in. za utrzymanie, serwisowanie i naprawianie infrastruktury przystankowej oraz uiszczanie opłat administracyjnych i udział w kosztach sprzątania. Wynagrodzenie stanowią wpływy z wynajmu powierzchni reklamowej na przystankach.

su/ran