Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Nowe rozkłady, dodatkowe kursy. Zmiany dla pasażerów SKM

Warszawa

Ztm.waw.plZmiany w rozkładzie jazdy SKM

We wrześniu pasażerowie Szybkiej Kolei Miejskiej muszą przygotować się na zmiany rozkładów jazdy. Jak informuje ZTM, inaczej pojadą pociągi linii S1, S2, S3 i S9. Od 1 września zawieszone zostanie również kursowanie zastępczego autobusu ZS1.

Na zmiany przygotować się muszą pasażerowie linii S1. Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Włochy zamknięty zostanie jeden z torów, co może spowodować "niewielkie utrudnienia".

Z tego powodu w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej na odcinku Warszawa Wschodnia – Pruszków będą honorowane wszystkie bilety KM (do odpowiednich stacji), a w pociągach Kolei Mazowieckich na odcinku Warszawa Wschodnia – Pruszków i Warszawa Wschodnia – Warszawa Włochy (pociągi kursujących do i z Błonia, Sochaczewa, Łowicza) będą honorowane wszystkie bilety ZTM, z uwzględnieniem stref biletowych. Pasażerowie z nieskasowanymi i nieaktywnymi biletami ZTM powinni wsiąść pierwszymi drzwiami (licząc od czoła składu) i udać się do kierownika pociągu. Na odcinku pruszkowskim kolejka będzie kursować według rozkładu zbliżonego do podstawowego.

Od 1 września zawieszone zostaje również funkcjonowanie zastępczego autobusu ZS1.

Mniej pociągów do Otwocka

Zmian trzeba spodziewać się także na odcinku otwockim. Wszystko przez budowę tunelu w Międzylesiu. Pasażerowie muszą się liczyć z ograniczoną liczbą pociągów SKM oraz pociągów Kolei Mazowieckich, dojeżdżających do Otwocka i Dęblina. ZTM przypomina, że część pociągów SKM zaczyna i kończy kursy na stacji Warszawa Wawer. Dla pasażerów uruchomiono jednak zastępczy autobus ZS7.

Jak informuje ZTM, w pociągach KM na odcinku Otwock – Warszawa Zachodnia honorowane są wszystkie bilety ZTM, z zastrzeżeniem ważności stref biletowych. Bilety KM są honorowane w pociągach SKM na odcinku Otwock – Warszawa Zachodnia, w autobusach ZS7 (Otwock – Wiatraczna), w autobusach linii 521 na odcinku Falenica – pl. Zawiszy oraz w innych autobusach i tramwajach na trasach pokrywającym się z tym odcinkiem.

Kolejne zmiany na linii otwockiej mają zostać wprowadzone 15 września, kiedy to nastąpi zmiana toru przewidzianego do zamknięcia. W związku z tym pociągi wahadłowe SKM od strony Warszawy Wschodniej będą kursowały w większości przypadków do przystanku Warszawa Anin, a na odcinku Warszawa Międzylesie - Otwock będzie dodatkowo kursowała wahadłowa linia S10.

Zmiany dla S2, S3 i S9

Dodatkowy skład wyjedzie także na trasę linii S2, gdzie prowadzone są prace związane z przebudową stacji Warszawa Rembertów. Od 1 września o godz. 16.36 ze stacji Warszawa Zachodnia do stacji Warszawa Rembertów odjeżdżać będzie dodatkowy pociąg Kolei Mazowieckich. To jednak nie jedyna zmiana na tej linii. Jak informuje ZTM, od 5 do 7 września pociągi jadące na trasie Warszawa Rembertów – Sulejówek Miłosna będą jeździły tylko po jednym torze. Dla pasażerów oznacza to mniejszą liczbę pociągów i wprowadzenie zastępczego autobusu ZS2.

Z utrudnieniami cały czas liczyć się muszą także pasażerowie linii S9. Z powodu prac na stacji Warszawa Gdańska i na kolejowym moście Gdańskim, tak jak dotychczas, dwa poranne pociągi linii S9 od strony Legionowa będą kończyć bieg na przystanku Warszawa ZOO.

Jak zapowiada ZTM, niewielkie zmiany mają być także wprowadzone w rozkładach jazdy pociągów S3.

Zobacz jak w styczniu Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych informował o szczegółach prac w Międzylesiu:

Tunel nie powstanie w miejscu przejazdu przez tory
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

jk/sk