Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Nowe pomysły, by chronić zieleń i utrudnić nielegalne parkowanie

Warszawa

Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.plProjekt "Szanuj zieleń"

Trawniki na podwyższeniu, ograniczniki wokół mis drzew i banderole na pniach. Na stołecznych ulicach pojawiły się nowe urządzenia, które mają pomóc w ochronie roślin.

- Jesteśmy w trakcie jesiennej akcji sadzenia 6 tysięcy drzew. Wiele sadzonek pojawi się wzdłuż ulicznych pasów zieleni. Jednak, aby mogły one rosnąć, niezwykle istotna jest ochrona ich korzeni. Miejskie drzewa i krzewy są codziennie narażone na uszkodzenia spowodowane nielegalnym parkowaniem. Kierowcy, którzy nie zwracają uwagi na trawniki i parkują tuż pod drzewami, niszczą naszą wspólną zieleń. By temu zapobiec testujemy nowe, estetyczne rozwiązania - mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Nowe rozwiązania

Nowe rozwiązania, o których mówi wiceprezydent warszawiacy mogą dostrzec między innymi na Kruczej. Po jednej stronie ulicy ogrodnicy zamontowali ograniczniki w misach drzew. Z drugiej strony założyli na pnie specjalne banderole. Napisali na nich m.in.: "Jestem dębem, obniżam temperaturę chodnika w słoneczne dni - beze mnie będzie tu bardzo gorąco".

Z kolei na Muranowie powstał trawnik wyniesiony ponad poziom jezdni. Jego powierzchnia wznosi się stopniowo w stronę miejsc parkingowych, wyznaczonych na chodniku.

Od listopada funkcjonariusze straży miejskiej wystawiając mandat za złe parkowanie dodatkowo zostawią na klamce samochodu specjalną naklejkę. Rzucająca się w oczy informacja będzie ostrzeżeniem dla innych kierowców.

- Teraz obserwujemy reakcje kierowców i zbieramy opinie warszawiaków. Nowe sposoby zabezpieczenia zieleni są w fazie testu. Wcześniej konsultowaliśmy je na otwartych spotkaniach. Dialog z mieszkańcami jest niezwykle ważny, gdyż pozwala nam spojrzeć na problem z wielu stron - mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni Warszawy.

Testują

W warsztatach udział wzięli mieszkańcy, miejscy aktywiści, badacze społeczni i projektanci z firmy Cooperativa Studio. Byli też eksperci z zarządu zieleni, straży miejskiej i Zarządu Dróg Miejskich. Podczas konsultacji miasto zebrało blisko 2,5 tysiąca opinii.

– Testowaniu poddajemy zarówno rozwiązania, które zostały ocenione najwyżej jak i te, które budziły najwięcej kontrowersji - wyjaśnia Magda Biejat, koordynatorka projektu "Szanuj zieleń" z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia".

Rozwiązania będą poddawane próbie do połowy listopada. Koordynatorzy akcji pytają o zdanie przechodniów i obserwują zachowania parkujących auta. Warszawiacy mogą skomentować funkcjonalność prototypów na specjalnej grupie "Szanuj zieleń".

Podwyższony krawężnik | UM
Trawnik na podwyższeniu | UM
Barierka przy drzewie | UM
Informacyjna plansza na drzewie | UM

kz/pm