Nowe pociągi na trasie do Skierniewic. Z wi-fi i klimatyzacją

Warszawa

Trzy z dwunastu kupionych przez Koleje Mazowieckie nowoczesnych pociągów Impuls wyjechało w poniedziałek na trasę Warszawa - Skierniewice. Pozostałe dziewięć przewoźnik ma otrzymać w listopadzie.

W poniedziałek - zanim pociągi wyjechały na trasę do Skierniewic - Koleje Mazowieckie zaprezentowały składy na warszawskim Dworcu Wschodnim.

- Jak słyszałem w ciągu ostatnich kilku miesięcy, że żyjemy na zgliszczach, że Polska jest krajem niespełnionych marzeń, to takie inwestycje jak ta zadają kłam takim twierdzeniom - powiedział dziennikarzom marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Dodał, że rozwój Kolei Mazowieckich to jeden z priorytetów zarządu województwa.

- Województwo mazowieckie to obszar odpowiadający wielkością Danii. Żeby mógł się rozwijać, musi mieć dobre połączenia między Warszawą a pozostałymi miastami - powiedział Struzik. - W kolejnych latach nadal będziemy inwestować w Koleje Mazowieckie - zapewnił.

Pierwsze takie pociągi

Impulsy wyprodukował nowosądecki Newag. Jak wskazał prezes spółki Zbigniew Konieczek, kupione przez Koleje Mazowieckie składy to pierwsze pociągi polskiej produkcji, które spełniają najnowsze wymogi Unii Europejskiej.

- Mazowsze jest pierwszym regionem w Polsce, gdzie takie pociągi będą jeździć - dodał. Jak powiedział Konieczek, producent będzie chciał sprzedawać składy także w innych krajach europejskich, np. we Włoszech.

Za 257 mln zł

Każdy z 12 pociągów ma po 206 miejsc siedzących oraz 325 stojących. Są wyposażone w klimatyzację, wi-fi, gniazdka elektryczne, system informacji pasażerskiej. Przewidziano także przestrzeń na większe bagaże.

Pociągi będą mogły rozwijać prędkość do 160 km/h.

Koszt inwestycji to 257 mln zł, z czego 82 mln zł dołożyła Unia Europejska.

PAP/ ło/lulu