Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Nowe Pesy dla SKM. Przyjedzie 21 pociągów

Warszawa

ZTMSKM zyska 21 nowych pociągów

Tabor Szybkich Kolei Miejskiej powiększy się o 21 nowoczesnych pociągów. Zwycięzcą przetargu na dostarczenie nowych składów została bydgoska Pesa. Zakup będzie możliwy dzięki ponad 202 milionom złotych dofinansowania z Unii Europejskiej.

- Pociągi będą klimatyzowane i w pełni dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz wyposażone między innymi w nowoczesny system informacji pasażerskiej, ładowarki USB i defibrylatory AED, pozwalające ratować życie - mówi Krystyna Pękała, prezes SKM.

Nowe składy i symulator jazdy

W sumie spółka zakupi 15 elektrycznych pociągów pięcioczłonowych i 6 czteroczłonowych. Nowe składy będą obsługiwały istniejące połączenia w godzinach szczytu komunikacyjnego. Jak zapowiada spółka, w przyszłości mogą one zostać wykorzystane w ramach nowych połączeń, które zostaną uruchomione po zakończeniu prac remontowych i modernizacyjnych w obrębie Warszawskiego Węzła Kolejowego.

W październiku ubiegłego roku został ogłoszony przetarg na 13 nowych pociągów, z opcją zakupu ośmiu kolejnych, jeśli spółka uzyska dofinansowanie z UE. Jak czytamy w komunikacie SKM, zamówienie obejmowało również dostawę symulatora jazdy i przeszkolenie pracowników. Dostawca pociągów będzie też odpowiedzialny za obsługę i utrzymanie taboru przez 15 lat od momentu zawarcia umowy.

Zwycięzca przetargu

O rozstrzygnięciu przetargu, w piątek informował portal Rynek Kolejowy. Zdradził też kila szczegółów dotyczących specyfikacji zamawianych pociągów: będą jednoprzestrzenne, a na ich wyposażeniu będzie bogaty system informacji pasażerskiej, nowe biletomaty i system zliczania pasażerów. Nowe składy będą mogły osiągać duże prędkości. "Mimo, że pociągi będą kursowały głównie po aglomeracji warszawskiej, mają być przygotowane do jazdy z prędkością 160 km/h" - podaje portal. Dodatkowo, mniejsze pociągi będą w stanie przewieźć 670 osób, te większe 825.

Do rywalizacji o zamówienie przystąpiły dwie polskie firmy - Pesa i Newag. "Oferta Pesy okazała się minimalnie tańsza, lecz Newag zaproponował szybszy czas dostarczenia pierwszych pojazdów. To sprawiło, że punktacja (na podstawie kryteriów przetargowych – red.) była na zbliżonym poziomie. Ostatecznie jednak za najkorzystniejszą ofertę uznano tę od Pesy" - czytamy w artykule.

SKM przypomina, że w marcu ubiegłego roku, dzięki środkom z Funduszy Europejskich zmodernizowana została baza techniczno-postojowa na Szczęsliwicach. W ramach prac wyremontowano 400-metrową halę przeglądowo-naprawczą. Powstała też nowa myjnia dla pociągów i budynek socjalno-biurowy. "Koszt wykonanych robót zamknął się kwotą blisko 45 mln zł netto" - informuje spółka.

Zobacz też materiał o najdłuższych liniach tramwajowych w Warszawie:

Warszawskie TOP5 - najdłuższe linie tramwajowe
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

kk/pm