Nowe perony i więcej pociągów. Tak ma się zmienić Zachodni

Warszawa

PKPWarszawa Zachodnia się zmieni

Więcej pociągów, wzrost komfortu podróżowania oraz stworzenie wygodnego węzła przesiadkowego dla pasażerów. Stacja Warszawa Zachodnia zmieni się dla pasażerów - jak zapewniają kolejarze - na lepsze.

To będzie kompleksowa zmiana. Siedem peronów zostanie przebudowanych, tak aby służyły również osobom z niepełnosprawnościami. Będą nowe wiaty, ławki oraz elementy małej architektury.

Budowa dodatkowego peronu

"Prace przewidują również budowę dodatkowego peronu między ul. Tunelową a istniejącym peronem nr 7 oraz przebudowę przejścia dla pieszych pod torami stacji, które będzie skomunikowanie 
z planowaną pod stacją linią tramwajową do Wilanowa" - informują kolejarze.

Jak dodają, pasażerowie mogą liczyć na większą liczbę pociągów oraz szybkie połączenie na lotnisko.

"W ramach inwestycji PLK przebudują sieć trakcyjną i urządzenia sterowania ruchem kolejowym, 
co wpłynie na sprawny i bezpieczny przejazd pociągów" - czytamy w komunikacie prasowym.PLK ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej, która pozwoli na określenie dokładnego zakresu prac na stacji i w jej otoczeniu. Realizacja robót budowlanych planowana jest w latach 2019-2021.

Inwestycja to jeden z etapów prac na warszawskiej linii średnicowej, jej koszt to 1 mld zł.

1030 w ciągu doby

Stacja Warszawa Zachodnia w ciągu doby przyjmuje ponad 1030 pociągów pasażerskich – to najwięcej w kraju. Stacja obsługuje składy w kierunki linii średnicowej przez Warszawę Centralną, linie podmiejskie (przez Warszawę Śródmieście), WKD i linię w kierunku Warszawy Gdańskiej.

Czytaj również o problemach podróżujących na stacji Żerań:

Schody na stacji PKP Żerań
zdjęcia Tomasz Zieliński, montaż Marcin Chłopaś

kz/mś