Nowe perony i więcej pociągów. Tak ma się zmienić Zachodni

PKPWarszawa Zachodnia się zmieni

Więcej pociągów, wzrost komfortu podróżowania oraz stworzenie wygodnego węzła przesiadkowego dla pasażerów. Stacja Warszawa Zachodnia zmieni się dla pasażerów - jak zapewniają kolejarze - na lepsze.

To będzie kompleksowa zmiana. Siedem peronów zostanie przebudowanych, tak aby służyły również osobom z niepełnosprawnościami. Będą nowe wiaty, ławki oraz elementy małej architektury.

Budowa dodatkowego peronu

"Prace przewidują również budowę dodatkowego peronu między ul. Tunelową a istniejącym peronem nr 7 oraz przebudowę przejścia dla pieszych pod torami stacji, które będzie skomunikowanie 
z planowaną pod stacją linią tramwajową do Wilanowa" - informują kolejarze.

Jak dodają, pasażerowie mogą liczyć na większą liczbę pociągów oraz szybkie połączenie na lotnisko.

"W ramach inwestycji PLK przebudują sieć trakcyjną i urządzenia sterowania ruchem kolejowym, 
co wpłynie na sprawny i bezpieczny przejazd pociągów" - czytamy w komunikacie prasowym. PLK ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej, która pozwoli na określenie dokładnego zakresu prac na stacji i w jej otoczeniu. Realizacja robót budowlanych planowana jest w latach 2019-2021.

Inwestycja to jeden z etapów prac na warszawskiej linii średnicowej, jej koszt to 1 mld zł.

1030 w ciągu doby

Stacja Warszawa Zachodnia w ciągu doby przyjmuje ponad 1030 pociągów pasażerskich – to najwięcej w kraju. Stacja obsługuje składy w kierunki linii średnicowej przez Warszawę Centralną, linie podmiejskie (przez Warszawę Śródmieście), WKD i linię w kierunku Warszawy Gdańskiej.

Czytaj również o problemach podróżujących na stacji Żerań:

Schody na stacji PKP Żerań
Schody na stacji PKP Żerańzdjęcia Tomasz Zieliński, montaż Marcin Chłopaś

kz/mś

Źródło zdjęcia głównego: PKP

Pozostałe wiadomości