"Nowe otwarcie i nowy czas". Jest nowy konserwator zabytków

Warszawa

Aeou/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)Nowy konserwator wojewódzki

- Jak najmniej polityki, jak najwięcej pracy - deklaruje nowy wojewódzki konserwator zabytków. Profesor Jakub Lewicki zastąpił w środę Barbarę Jezierską, która dzień wcześniej podała się do dymisji.

Wojewoda (w porozumieniu z Generalnym Konserwatorem Zabytków) powołał w środę profesora Jakuba Lewickiego na stanowisko konserwatora mazowieckiego.

Kim jest prof. Lewicki? To historyk i konserwator architektury, specjalista z zakresu architektury i historii sztuki, szczególnie okresu modernistycznego, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, kierownik Katedry Konserwacji Zabytków w Instytucie Historii Sztuki na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych UKSW.

Wojewoda mazowiecki przypomina, że Lewicki jest także rzeczoznawcą ministra kultury w zakresie opieki nad zabytkami. Oceniał budynki pod kątem wpisu do rejestru lub ewidencji. Zajmował się architekturą nowożytną, oceną wartości i konserwacji architektury historyzmu i modernizmu (lata 2008–2012).

Służby wojewody wyliczają, że Lewicki jest też członkiem ICOMOS (International Council on Monuments and Sites), przewodniczącym Komisji Ochrony i Konserwacji Architektury Modernistycznej ICOMOS, wiceprezesem sekcji polskiej DOCOMOMO (International Working Party for Documentation and Conservation of Buildings, Sites and Neighbourhoods of the Modern Movement), a także Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków i Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

"Nowe otwarcie i nowy czas"

Jakie są trzy główne cele nowego konserwatora? - Przede wszystkim uporządkowanie struktury urzędu, po drugie uporządkowanie spraw związanych z ochroną prawną zabytków, po trzecie, ułożenie dobrej współpracy zarówno ze stołecznym konserwatorem, jak i innymi instytucjami. Jest to nowe otwarcie i nowy czas - odpowiada Jakub Lewicki.

- Przede wszystkim chce przywrócić powagę urzędu, chcę aby Mazowiecki Urząd Konserwatorski był ważną instytucją, cechującą się profesjonalizmem. Jak najmniej polityki, jak najwięcej pracy - mówi.

Dodaje, że do spotkania z Michałem Krasuckim już doszło. - Liczę na owocną współpracę - mówi krótko. O Rotundzie i Emilii nowy konserwator nie chce odpowiadać do czasu, kiedy zapozna się z dokumentami.

Rezygnacja przyjęta

Pod rządami Barbary Jezierskiej pełnił funkcję przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków (to zespół, który opiniuje projekty, wspiera i doradza mazowieckiemu konserwatorowi zabytków).

Barbara Jezierska podała się do dymisji we wtorek 21 marca. Na stronie urzędu pojawiła się lakoniczna informacja: "Wojewoda przyjął rezygnację i odwołał ze stanowiska Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Barbarę Jezierską".

W ostatnich dniach wojewódzka konserwator zabytków weszła w konflikt ze stołecznym konserwatorem zabytków. Sprawa dotyczyła Rotundy.

Rok pracy

Barbara Jezierska jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz podyplomowych studiów konserwatorskich na Politechnice Gliwickiej. Mazowieckim konserwatorem zabytków była dwukrotnie. Za drugim razem stanowisko objęła w lutym 2016 roku. Zastąpiła Rafała Nadolnego.

Wcześniej tę samą funkcję pełniła w latach 2007-11. Wówczas była inicjatorką wpisania do rejestru zabytków między innymi miast-ogrodów i układów urbanistycznych Warszawy. Głośny był jej konflikt z ówczesnym wojewodą mazowieckim Jackiem Kozłowskim, który apelował do ministra kultury o jej odwołanie. Za Jezierską stawało wówczas wielu społeczników i muzealników.

W latach 2004-07 Jezierska pracowała jako specjalista do spraw technicznych w śródmiejskim Zarządzie Gospodarowania Nieruchomościami. Jest autorką programu rewitalizacji dla dzielnicy Śródmieście na lata 2004-13.

CZYTAJ WIĘCEJ O KONTROWERSJACH WOKÓŁ ROTUNDY:

Wyburzanie RotundyMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

ran/b