Nowe granice między dzielnicami. Wilanów zyska, Mokotów straci?

Warszawa

Google EarthKłopotliwy skwer między Mokotowem a Wilanowem

Szykuje się zmiana granic między Mokotowem a Wilanowem. Niewielki skwer w rejonie ulic Nałęczowskiej i Sobieskiego ma zostać dołączony do Wilanowa. Najpierw jednak potrzebna jest zgoda mieszkańców. Konsultacje w tej sprawie potrwają do końca października.

Skrzyżowanie Nałęczowskiej i Sobieskiego to zachodnie obrzeża starej Sadyby. Obecnie znajduje się tu dyskont, a zaraz obok skwer, na którym w przyszłości ma stanąć dzielnicowe centrum lokalne, właśnie dla Wilanowa.

Proponowana zmiana granic
UM Warszawa

Decyzję w tej sprawie architekci z SARP podjęli już w tamtym roku. Wskazany teren okazał się jednak problematyczny, bo formalnie należy do dzielnicy Mokotów.

Do kogo należy skwerek?

"Cały proces realizowany jest dalej przez dzielnice, a tu klops - nie wiadomo do kogo skwerek właściwie należy. Chyba jako Mokotów możemy podzielić się terenem, jeśli ten rejon dzięki temu zmieni się na lepsze" – żartują na swojej stronie działacze mokotowskiego Miasto Jest Nasze.

"Zmiana granicy dzielnic pozwoli na ujednolicenie zarządzania przestrzenią publiczną, ułatwi prawidłowe zagospodarowanie najbliższej okolicy, zapewni jednorodność ze względu na układ osadniczy i przestrzenny" – czytamy na stronie ratusza.

Inicjatorem tych zmian jest burmistrz Wilanowa Ludwik Rakowski. Pomysł zaakceptowało już miejskie Biuro Architektury i Biuro Geodezji. Przeciwskazań nie widzi również Urząd Statystyczny.

Konsultacje do końca października

Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi na dwa sposoby. Pierwszy i najprostszy to wysłanie odpowiedniego e-maila na adres konsultacje@um.warszawa.pl, a drugi - wyrażenie opinii osobiście. W tym celu zorganizowano dwa punkty konsultacyjne – w urzędzie dzielnicy Wilanów (przy ul. Klimczaka 2) i Mokotów (przy ul. Rakowieckiej 25/27).

Róg Nałęczowskiej i Sobieskiego to jedna z 10 placówek, którą architekci z SARP wskazali jako miejsce przyszłego centrum lokalnego. Podobne pojawią się m.in. na skwerze Broniewskiego "Orszy" (Mokotów) czy Placu Grunwaldzkim (Żoliborz). Centra lokalne mają być przestrzenią integrującą mieszkańców poszczególnych dzielnic.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

- Chodzi o to, żeby mieszkańcom osiedli oddalonych od centrum, budować podobną infrastrukturę do spędzania czasu, jaką mają mieszkańcy dzielnic centralnych – mówił w ubiegłym roku wiceprezydent Michał Olszewski.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały w sprawie nowych granic, zmiana będzie kosztowała blisko 5 tys. zł. Koszty te poniesie dzielnica Wilanów.

CZYTAJ TAKŻE: NA MOKOTOWIE POWSTANIE WOONERF

Na Narbutta ma powstać Woonerf
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

kw/sk