Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Nowe elektryki i hybrydy nie wjadą już na Krakowskie i Nowy Świat

TVN Warszawa

ShutterstockNa Krakowskim Przedmieściu priorytet mają mieć autobusy

Od 1 stycznia po Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie nie mogą już jeździć samochody hybrydowe i elektryczne. Do tej pory posiadacze takich aut mogli wjeżdżać na ten odcinek Traktu Królewskiego po wyrobieniu identyfikatora w Zarządzie Dróg Miejskich.

- W tym momencie nie wydajemy już identyfikatorów dla samochodów hybrydowych i elektrycznych. Wszystko z powodu rosnącego ruchu na Trakcie Królewskim - tłumaczy w rozmowie z tvnwarszawa.pl Karolina Gałecka z Zarządu Dróg Miejskich.

- Każdy wie, że samochody elektryczne emitują mniej spalin, ale nadal generują inne problemy. Nie możemy uprzywilejować tych pojazdów kosztem komunikacji miejskiej, która już stoi w korkach - wyjaśnia rzeczniczka ZDM.

Zainteresowanie rosło

Jak dodaje, zainteresowanie podróżowaniem po Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie stale się zwiększało. Wjazd dla samochodów o ekologicznym napędzie umożliwiono w 2014 roku. Początkowo zainteresowanie było niewielkie, ale przez 4 lata liczba wniosków o wydanie identyfikatorów wzrosła o 800 procent.

- W 2014 i 2015 roku wydaliśmy 152 identyfikatory. Potem nastąpił ogromny wzrost i w 2016 i 2017 wydaliśmy ich już ponad 1200. Warto podkreślić, że miasto dążyło do ograniczenia ruchu na Trakcie Królewskim. W tym przypadku okazywało się, że tę drogę wybierano nie jako cel, a jako fragment trasy w podróżach - podkreśla Gałecka.

Nie stracą ważności

Zarządzenie, które znosi możliwość uzyskania identyfikatora, na wniosek Zarządu Dróg Miejskich wydała prezydent Warszawy. Czytamy w nim, że dotychczas wydane identyfikatory nie będą anulowane przed upływem ich ważności.

Z kolei rzeczniczka ZDM przypomina, że osoby które mieszkają w rejonie strefy wyłączonej z ruchu na Krakowskim Przedmieściu, nadal mogą składać wnioski o wydanie identyfikatorów.

Dotyczy to też osób, które prowadzą działalność gospodarczą.

Zobacz też: Unia dofinansuje 130 autobusów wraz z ładowarkami

Elektryczne autobusy dla WarszawyTVN24
wideo 2/2

md/pm