Nowe czarne punkty nad wodą w Warszawie. "Dajmy się uratować"

Warszawa

Biuro Prasowe MazoviaNowe czarne punkty nad wodą

Na terenie województwa mazowieckiego pojawi się 13 nowych czarnych punktów nad wodą, które ostrzegają przed niebezpiecznymi miejscami na kąpiel. Osiem z nich znajdzie się w Warszawie.

Czarne punkty spełniają przede wszystkim funkcję prewencyjną - podkreślił w środę na konferencji prasowej w Warszawie marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Bez zakazu kąpieli

Jak dodał ich ustawianie ogranicza liczbę utonięć: w 2013 r. na Mazowszu utonęły 64 osoby, a w 2014 r. 30 osób. W samej Warszawie i okolicach zginęło nad wodą 37 osób w 2013 r. i cztery w 2014 r.

Komendant stołeczny policji insp. Michał Domaradzki poinformował, że w tym sezonie, który dopiero się rozpoczął w Warszawie utonęły już dwie osoby. Na pozostałym terenie województwa mazowieckiego utopiło się w tym roku już osiem osób.

Domaradzki zaznaczył, że w nowych miejscach w Warszawie, które zostaną oznaczone tablicami "czarny punkt wodny" nie obowiązuje zakaz kąpieli, ale są to miejsca szczególnie niebezpieczne.

- Przestrzegamy wszystkich, którzy będą znajdować się w okolicach i widzieć takie czarne punkty, aby w tych miejscach unikać kąpieli - zaapelował Domaradzki.

"Dajmy się uratować"

Spośród 13 nowych czarnych punktów osiem pojawi się w Warszawie. Trzy na Jeziorku Szczęśliwickim (przy ul. Dickensa, ul. Włodarzewskiej i ul. Usypiskowej); cztery przy stawie "Cietrzewia" (przy ul. Cietrzewia, ul. Zbocze Pana Tadeusza, ul. Dukatowej i ul. Konewki); jeden na plaży przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 2.

Dwa kolejne znaki zostaną ustawione w powiecie łosickim, w Serpelicach na Bugu oraz w Starej Kornicy przy wyrobisku pokredowym. Kolejne tablice pojawią się w Karczewcu (powiat węgrowski) przy rzece Liwiec, Tucholinie (powiat wyszkowski) przy Bugu oraz w Żyrardowie przy tamtejszym zalewie.

Prezes WOPR województwa mazowieckiego Paweł Błasiak podkreślił, że na strzeżonych kąpieliskach z ratownikami w woj. mazowieckim od lat nikt nie utonął. - Kąpmy się tam, gdzie są ratownicy, dajmy się uratować - zaapelował.

Radził, by wybierając się latem nad wodę, przede wszystkim nie lekceważyć zagrożeń, mieć szacunek do wody i nie kąpać się samemu. Jeśli zobaczymy, że ktoś się topi, należy wezwać pomoc np. dzwoniąc na nr 112 i spróbować pomóc tonącemu, ale podając mu coś, czego może się złapać, a nie wchodzić samemu do wody - radził Błasiak.

Czarne punkty na Mazowszu
materiały prasowe

Wykaz czarnych punktów w Warszawie.

O czym trzeba pamiętać, wypoczywając nad wodą?

Jerzy Burski tłumaczy jak mądrze korzystać z wakacji
TVN Meteo Active

PAP/ran