Nowe barwy wycinki. Artystyczny protest przeciwko niszczeniu drzew

Warszawa

Barwne pnie przy Towarowej i w Parku Świętokrzyskim przyciągają uwagę przechodniów. Artysta Michał Frydrych chce swoją akcją zwrócić uwagę na katastrofalne skutki znowelizowanego prawa o ochronie przyrody.

Pierwszy pień pomalował przy Towarowej, niedaleko swojej pracowni. Był to prywatny gest i reakcja na znikającą zieleń w bliskiej mu okolicy. Kolejne działania przeprowadził w centrum miasta, w Parku Świętokrzyskim. O wycince informowaliśmy na tvnwarszawa.pl.

- Uderzyła mnie zmiana estetyczna, jaka nastąpiła, gdy drzewa zaczęły znikać - mówi Michał Frydrych, warszawskich artysta.- Drzewa produkują tlen i zwalczają substancje szkodliwe dla człowieka, oczyszczając nasze miasta ze smogu. Wycinka drzew na tak dużą skalę jest nie tylko gestem skierowanym przeciwko naszemu zdrowiu, ekologii i polskiej przyrodzie, lecz także przeciwko krajobrazowi miasta – dodaje.

Nawiązuje do Fangora

Jak sam tłumaczy, powstające na resztkach drzew obrazy nawiązują do twórczości jednego z najbardziej popularnych i znanych artystów polskich, Wojciecha Fangora. To autor popularnych obrazów opartych na motywie koła zbudowanego z przenikających się barw i stonowanych odcieni. Według Frydrycha odwołanie się do twórczości Fangora to ironiczny gest nadania martwym drzewom nowego przeznaczenia, którego nigdy nie powinny były otrzymać. - Barwne pnie zwracają uwagę przechodniów, którzy zatrzymują się na moment i szybko. Poza obrazem, widzą przede wszystkim obumarłe drzewo, którego funkcja w sposób nieodwracalny i katastroficzny, została odwrócona – uzasadnia artysta.Michał Frydrych zapowiedział kolejne akcje malowania pni. Barw mają wkrótce nabrać kikuty drzew przed Urzędem Dzielnicy Warszawa Śródmieście. O tej wycince także informowaliśmy na tvnwarszawa.pl.

Zobacz jedną z wielu wycinek:

Wycinka w Pruszkowie
TVN24

skw/mś