Najnowsze

Nowa Rotunda ze starymi częściami. Wrócą dźwigary i parasol

Najnowsze

Znikają elementy Rotundy
Robert BakaZnikają elementy Rotundy

Konserwator zabytków wspólnie z inwestorem zdecydowali, które elementy Rotundy znajdą się w nowym budynku. Wrócą dźwigary i konstrukcyjny "parasol".

Po tym, jak stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki wstrzymał pracę, zaczęło się sprawdzanie, które elementy nadają do zachowania, a przede wszystkim wyeksponowania w nowej Rotundzie.

Dźwigary i parasol

Zajął się tym specjalny zespół roboczy – w jego skład weszli przedstawiciele konserwatora i banku PKO BP. Teraz poznaliśmy wyniki prac.

- Jako elementy ekspozycji mają być zachowane pewne elementy. To dźwigary dachu, kilka najlepiej zachowanych, a także górna część, tak zwany parasol. Te części znajdą się w nowej Rotundzie. Będą widoczne - deklaruje Krasucki.

Konserwator podkreśla, że elementy znajdują się w bezpiecznym miejscu.

Rotunda prawie już została rozebrana, o czym pisaliśmy w środę. Nowa ma wrócić za około dwa lata.

Nowa Rotunda

Projekt nowej Rotundy został wybrany w międzynarodowym konkursie w 2013 roku. Nadesłano na niego 214 prac z 79 krajów. Wygrała koncepcja polskiej pracowni architektonicznej Gowin&Siuta. Funkcje bankowe w nowym budynku zostaną zlokalizowane na parterze oraz pod powierzchnią gruntu, na poziomie -1. Tam ma prowadzić zejście, obsadzone zielenią po bokach. Część "społeczna" ma mieścić się z kolei na pierwszym piętrze Rotundy.

Koszty budowy nowego budynku pokrywa właściciel - firma PKO BP. ran/b

Pozostałe wiadomości