Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ochocie i Ursynowie

Na Ochocie startują prace poprzedzające przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania Grójeckiej z Harfową i Racławicką Z kolei w weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Nowa przychodnia w bloku komunalnym na Ursynowie

TVN Warszawa

TVN24Nowa przychodnia przy Kłobuckiej

Na Ursynowie powstała nowa przychodnia, która będzie realizowała darmowe usługi w ramach NFZ. W pięciu gabinetach przyjmować będą między innymi lekarze podstawowej opieki zdrowotnej dla dorosłych i dzieci. Pierwsi pacjenci będą mogli skorzystać z usług nowej placówki już 4 czerwca.

Przychodnia zlokalizowana jest przy ulicy Kłobuckiej 14 na osiedlu komunalnym. Na jej potrzeby zaadaptowany został lokal użytkowy o powierzchni 170 metrów kwadratowych na parterze budynku mieszkalnego.

Pięć gabinetów

Wewnątrz jest pięć gabinetów lekarskich, w których przyjmować będą lekarze podstawowej opieki zdrowotnej dorosłych i dzieci, specjaliści z zakresu ginekologii i pediatrii. W przychodni znajduje się również punkt pobrań i gabinet USG.

W grudniu ubiegłego roku Rada Warszawy przyznała dla SPZOZ Warszawa-Ursynów dotację w wysokości 1,2 miliona złotych na potrzeby nowej przychodni.

Jak informuje ratusz, koszt adaptacji lokalu dla potrzeb przychodni lekarskiej wyniósł 787 tysięcy złotych, zaś na zakup pierwszego wyposażenia przeznaczono 413 tysięcy złotych. Zakupiono m.in. aparat EKG do rozpoznawania chorób serca, aparat KTG służący monitorowaniu płodu i aparat do badań USG.

Przychodnia będzie realizować bezpłatne usługi w ramach NFZ.

- Czwartego czerwca przyjmujemy pierwszych pacjentów, zbieramy deklaracje, czekamy też na przyjazd przedstawicieli NFZ, którzy muszą sprawdzić, czy wszystkie wymogi do takiej placówki są spełnione - wyjaśniła Marzena Koszańska, kierowniczka przychodni.

Jak dodała, z przychodni będą korzystać przede wszystkim mieszkańcy pobliskiego osiedla komunalnego.

Jak najbliżej, jak najkrótsze kolejki

Uroczyste otwarcie przychodni odbyło się w poniedziałek. Wzięła w nim udział prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, burmistrz Ursynowa Robert Kempa, dzielnicowi radni i przedstawiciele stołecznego Biura Polityki Zdrowotnej.

- Staramy się, żeby mieszkańcy mieli do przychodni jak najbliżej i jak najmniej czekali w kolejkach na usługi zdrowotne - powiedziała podczas uroczystości Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Jak dodała, "pół roku temu otwieraliśmy nową przychodnię na Bemowie, kilka tygodni temu zawieszaliśmy wiechę na budowie Szpitala Południowego, następnie wmurowaliśmy kamień węgielny na Białołęce". - Tym razem przychodnia znajdzie się w blokach komunalnych na Ursynowie" - powiedziała prezydent stolicy.

Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że miasto przeznaczyło 32 miliony złotych dla SPZOZ Warszawa-Ursynów na modernizacje już istniejących przychodni zlokalizowanych przy ulicach: Na Uboczu, Romera, Kajakowej. Część tej kwoty obejmuje też utworzenie szpitala jednodniowego.

PAP/kk/mś