Nowa linia tramwajowa. Jest przetarg na dokumentację

TVN Warszawa

Tramwaje WarszawskieBitwy Warszawskiej 1920 roku z widokiem na Park Zachodni

Tramwajarze ogłosili przetarg na dokumentację projektową dla budowy jednego z odcinków trasy do Wilanowa. Zwycięzca będzie miał półtora roku na jej przygotowanie.

Przetarg dotyczy wykonania dokumentacji odcinka o długości około 1,6 kilometra od Warszawy Zachodniej do ulicy Grójeckiej. Wykonawca będzie miał 18 miesięcy na przygotowanie projektów, a także na zdobycie zgód i pozwoleń administracyjnych, w tym pozwolenia na budowę.

Tramwajarze będą czekać na oferty do 5 sierpnia.

"Największy w Polsce projekt tramwajowy"

– Przed nami kolejny etap największego w Polsce projektu tramwajowego, czyli budowy linii do Wilanowa. Kiedy tylko dostaniemy dokumentację projektową i komplet pozwoleń, będziemy mogli rozpisać przetarg na wykonawcę tego odcinka trasy. Pierwsze tramwaje ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. powinny pojechać już za nieco ponad trzy lata – mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Tramwajarze planują prace budowlane na tym odcinku na lata 2022 -2023.

To kolejny przetarg związany z budową trasy do Wilanowa. Wcześniej ogłoszone było postępowanie na projekt oraz budowę odcinka trasy na ulicy Gagarina.

Z Warszawy Zachodniej do Grójeckiej

Jak podaje urząd miasta, nowa trasa tramwajowa będzie miała swój początek pod dworcem Warszawa Zachodnia, gdzie zbudowany zostanie podziemny przystanek połączony z przejściem podziemnym i stacją. Stąd tramwaje pojadą tunelem o długości około 500 metrów pod Parkiem Zachodnim. Wyjazd z tunelu znajdować się będzie między jezdniami Bitwy Warszawskiej 1920 r. na wysokości hotelu Ibis. Następnie trasa pobiegnie między jezdniami ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. aż do ulicy Grójeckiej, gdzie warszawscy tramwajarze zbudują węzeł rozjazdowy, pozwalający tramwajom skręcać we wszystkich kierunkach.

Tramwaj z Dworca Zachodniego do GrójeckiejUM

Dzięki temu pasażerowie będą mogli dojechać do stacji Warszawa Zachodnia, a tam skorzystają z podziemnego węzła przesiadkowego, z którego dostaną się na perony kolejowe i autobusowe. "Docelowo pasażerowie, przesiadający się na dworcu, skorzystają aż z trzech podziemnych zespołów przystankowych, dwa kolejne w północnej części stacji zostaną wybudowane po 2023 roku, na które dojadą tramwaje z Woli i Odolan" – dodaje stołeczny ratusz.

W pół godziny do Wilanowa

Budowa trasy w ciągu ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. i pod stacją Warszawa Zachodnia to część projektu budowy połączenia tramwajowego ze stacji Warszawa Zachodnia do Wilanowa. Trasa będzie miała blisko 20 km długości i połączy Wolę, Ochotę, Mokotów i Wilanów.

Czas przejazdu tramwajem z Wilanowa do stacji metra Pole Mokotowskie ma wynieść około 18 minut, a do Dworca Zachodniego niespełna 30 minut.

Szykuje się największa w historii wymiana taboru (wideo archiwalne)TVN24
wideo 2/2

ab/ran

Źródło zdjęcia głównego: Tramwaje Warszawskie

0