Nową kwaterę służb "otworzą za 2 tygodnie"

Warszawa

film: Michał Jaworski /TVN24, fot. Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.plHanna Gronkiewicz-Waltz w Chicago

- Za dwa tygodnie otwieramy Centrum Zarządzania Kryzysowego - zadeklarowała Hanna Gronkiewicz- Waltz w rozmowie z korespondentem TVN24. Prezydent Warszawy wspomniała o tym przy okazji wizyty w Chicago. Nie bez powodu. - Warszawskie centrum jest wzorowane na tym w USA - opowiadała.

- To centrum jest owocem mojej podróży z 2005 roku - powiedziała w czasie obecnej wizyty w stanie Illinois prezydent Warszawy. Wtedy po raz pierwszy zobaczyła amerykańskie centrum zarządzania kryzysowego, na którym jest wzorowane to nowe, warszawskie.

- Pomyślałam sobie wtedy, że w Warszawie musimy mieć podobne centrum. Wtedy nie widziałam jeszcze, że będą kandydować na prezydenta – wspomina Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Potrzebne na Euro

Jak mówi, centrum powstało przy ulicy Młynarskiej i ma być otwarte za dwa tygodnie. To jedna z kluczowych miejskich inwestycji poczynionych z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa kibicom, którzy przyjadą do Warszawy na mecze Euro 2012.

Obiekt pomieści Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Zespół Obsługi Monitoringu , Straż Miejską. W jednym miejscu będą przyjmowane wszystkie zgłoszenia na numery alarmowe 112, 997, 998 i 999.

Na razie urzędnicy strzegą wejścia do budynku. Podczas posiedzenia komisji do spraw Euro 2012 zwiedzali go radni. I choć praca ich jest jawna, kamerę tvnwarszawa.pl wyproszono.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT CENTRUM

Polskie obchody w Chicago

Prezydent Warszawy do Chicago przyjechała w poniedziałek. Wzięła udział w obchodach dnia Kazimierza Pułaskiego, który walczył o niepodległość USA.

- Mówi się o nim, że to bohater obojga narodów, a jego święto należy do najważniejszych w Illinois. Uroczystości odbywają się zawsze w Muzeum Polskim, a przychodzą na nie najważniejsi lokalni politycy – wyjaśnia Jan Pachlowski, korespondent TVN24.

Decyzję o likwidacji liceum imienia Pułaskiego podjęła w lutym rada Warszawy.

Urzędnicy uczą się za granicą

Hanna Gronkiewicz-Wlatz zapowiedziała, że w czasie obecnej wizyty w USA weźmie również udział w dwóch konferencjach: o transporcie oraz o zielonej energii.

- Pracownicy Ratusza często odwiedzają USA - mówi prezydent. Warszawscy urzędnicy jeżdżą na szkolenia, chociażby dotyczące zabezpieczania masowych imprez.

bf/mz