Noktowizory przeciw cmentarnym złodziejom. Trwa akcja "Hiena"

Warszawa

TVN24Trwa akcja "Hiena"

Blisko 1200 strażników miejskich dba o bezpieczeństwo osób odwiedzających groby swoich bliskich w okresie Święta Zmarłych. Strażnicy skupiają się głównie na zapobieganiu kradzieży, przeciwdziałaniu dewastacji nagrobków i zapewnianiu płynności ruchu pieszych oraz samochodów w okolicach cmentarzy.

Akcja na stołecznych nekropoliach ruszyła w piątek.

- Z doświadczenia wiemy, że do prób kradzieży zniczy, wiązanek, wartościowych przedmiotów z nagrobków dochodzi często w późnych godzinach wieczornych. Ujmowaliśmy w środku nocy osoby wynoszące z cmentarzy skradzione chwilę wcześniej przedmioty albo osoby, które ukrywały na cmentarzach skradzione wcześniej znicze, kwiaty i wynosiły je pod osłoną nocy. Dlatego funkcjonariusze będą patrolować cmentarze i ich okolice w godzinach wieczorowo-nocnych, również wyposażeni w noktowizory, które umożliwią kontrole słabiej oświetlonych części nekropolii – mówi Marcin Gocławski, Naczelnik Oddziału Specjalistycznego Straży Miejskiej.

Eliminują wykroczenia

- Nasze działania ukierunkowane są głownie na zabezpieczenie cmentarzy, eliminację wykroczeń, zdarzeń o charakterze zastępczym. Zapobiegamy kradzieży zniczy, kradzieży nagrobków, części nagrobków, kwiatów - opowiada st. strażnik Jarosław Bodner z warszawskiej straży miejskiej.

Strażacy skupiają się na patrolowaniu bocznych alejek, nieoświetlonych. - W naszym zainteresowaniu są szczególnie osoby, które przemykają się w ciemnych miejscach na cmentarzach. Przemykają między pomnikami, na te osoby zwracamy szczególną uwagę - dodaje.

Funkcjonariusze zwracają również uwagę, aby osoby odwiedzające cmentarze zachowały szczególną ostrożność.

- Pamiętajmy, że w tym czasie może również dochodzić do kradzieży kieszonkowych, chwilę nieuwagi mogą wykorzystać złodzieje. Wybierając się na cmentarz, porządkując groby, nie zostawiajmy wartościowych przedmiotów bez nadzoru. Starajmy się nie zabierać ze sobą zbędnych dokumentów. Jeżeli będziemy świadkami niepokojących sytuacji, przekażmy informację patrolom lub zadzwońmy do służb – przypomina Marcin Gocławski.

Akcja "Znicz"

Strażnicy miejscy włączą się również w akcję "Znicz". - Jak co roku apelujemy, aby w okresie Święta Zmarłych zwracać szczególną uwagę na oznakowanie, które w tym czasie może różnić się od tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni na co dzień. Zanim udamy się na groby najbliższych, zapoznajmy się ze zmianami w organizacji ruchu i sprawdźmy, gdzie będą znajdować się wyznaczone parkingi – mówi Marcin Pawlak, zastępca Naczelnika V Oddziału Terenowego Straży Miejskiej Warszawy.

Strażnicy sprawdzają również legalność prowadzonego w okolicach cmentarzy handlu, weryfikują czy stoiska są rozstawiane zgodnie z wydanymi decyzjami i czy nie utrudniają ruchu pieszych i pojazdów.

Akcja potrwa do 2 listopada.

kz/mś