Noktowizorem w hienę. Strażnicy na cmentarzach

Warszawa

straż miejskaStraż miejska na cmentarzach

Przez najbliższe dwa wieczory i noce strażnicy miejscy będą głównie patrolowali stołeczne cmentarze. Mają mieć na oku groby i pilnować porządku publicznego.

- Akcja "Hiena" zaczęła się 27 października i zakończy 5 listopada. Ale 31 października i 1 listopada główne siły zostaną skierowane na cmentarze wieczorem i nocą. Niektóre patrole będą wyposażone w noktowizory - mówi Monika Niżniak, rzeczniczka straży miejskiej. – Przez cały czas okres trwania akcji weźmie w niej udział 350 strażników - dodaje.

Odstraszyć hieny

Działania "Hiena" mają charakter prewencyjny. Obecność strażników ma odstraszyć "cmentarne hieny" - grupy złodziei kradnące kwiaty, wieńce i znicze z grobów. – Chodzi też o ograniczenie przypadków dewastacji, spożywania alkoholu, czy zakłócania porządku publicznego – zaznacza Niżniak.

I dodaje, że dotychczas było spokojnie. Strażnicy na cmentarzach interweniowali kilkadziesiąt razy, ale dotyczyło to kwestii porządkowych.Straż Miejska apeluje, aby osoby odwiedzające groby najbliższych, wartościowe wiązanki, czy znicze układały jak najpóźniej, najlepiej dopiero 1 listopada.

"Znicz" i "Zmierzch"

Strażnicy będą współpracowali z policjantami również w ramach akcji "Znicz" - będą sprawdzali, czy handel w okolicach nekropolii jest prowadzony legalnie, dbali też o bezpieczeństwo osób, które przyjdą na cmentarze. - W związku z długim weekendem w czwartek wieczorem zaczynamy też akcję "Zmierzch". Strażnicy, którzy będą patrolowali skwery, czy parki, mają reagować również, gdy będą w pobliżu cmentarzy - tłumaczy Niżniak.

W ubiegłym roku, w trakcie trwania akcji "Hiena" i "Znicz", straż miejska interweniowała blisko 500 razy. Większość dotyczyła nieprawidłowego parkowania, zakłócania spokoju i porządku publicznego oraz spożywania alkoholu. Wystawiono 308 mandatów karnych, udzielono 299 pouczeń. Strażnicy kontrolowali też legalność działalności handlowej prowadzonej w okolicy cmentarzy. 100 osób prowadzących handel wbrew obowiązującym przepisom zostało ukaranych mandatami.

ran//ec