Najnowsze

Nocny pożar zabytkowej kamienicy. Straż: nie wykluczamy podpalenia

Najnowsze

Pożar zabytkowej kamienicy na Woli
Karol /tvnwarszawa.plPożar zabytkowej kamienicy na Woli

Pożar strawił dach w narożnej części ponad stuletniej kamienicy Krongolda tzw. pekinie. Z ogniem walczyło 19 zastępów straży pożarnej. "Stropy nie zostały uszkodzone, choć niestety zalane" - poinformował Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków. "Zawiadomimy prokuraturę o uszkodzeniu zabytku" - zapowiedział.

Ulica Żelazna na odcinku między Chmielną a Złotą nadal jest wyłączona z ruchu. - Kamienica jest ogrodzona, nie można do niej podejść. Ruch pieszy odbywa się drugą stroną ulicy - poinformował w poniedziałek o godz. 7 Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl. Jak dodał, na miejscu są dwa samochody ciężarowe służb miejskich.

W akcji brało udział 19 zastępów straży pożarnej. Na miejscu było 56 strażaków. - Spaliło się ok. 100 mkw powierzchni. W budynku wyłączone były wszystkie media. Nie można wykluczyć podpalenia - podsumował w poniedziałek o godz. 8.30 Cezary Gotowicki ze stołecznej straży pożarnej.

Działania zakończyły się ok. godz. 2. Nie było osób poszkodowanych.

Oględziny na miejscu

- Możliwe, że jeszcze dzisiaj będą oględziny miejsca zdarzenia z udziałem biegłego z zakresu pożarnictwa. Zebrane materiały zostaną przekazane do prokuratury. Najprawdopodobniej zostanie wszczęte śledztwo. Nie wykluczamy żadnej wersji, natomiast mam nadzieję, że opinia biegłego pomoże w wyjaśnieniu przyczyn pożaru - poinformowała mł. asp. Marta Sulowska z Komendy Stołecznej Policji. Jak dodała, policjanci rozmawiali z osobami, które znajdowały się w pobliżu budynku, byli to m. in. bezdomni.

Nocny pożar

Ogień w zabytkowym, potężnym budynku zauważono w niedzielę przed godz. 21.

Na miejscu było 19 zastępów straży pożarnej. - Jest to sześciokondygnacyjny budynek, natomiast pożar wybuchł na ostatnim piętrze, na poddaszu - poinformowała straż pożarna.

- W tym momencie trwają prace rozbiórkowe dachu i stropu w poszukiwaniu zarzewi ognia. Musimy wykonać taką pracę, ponieważ budynek jest ocieplany miedzy innymi igliwiem, które jest łatwopalne - poinformował przed godz. 23 Grzegorz Trzeciak ze stołecznej straży pożarnej.

Prace strażaków trwały kilka godzin.

Na miejscu był stołeczny konserwator zabytków. Jeszcze w nocy na jednym z portali społecznościowych poinformował o stratach wywołanych ogniem. "Pożar ugaszony. Spalił się dach w części narożnej, stropy nie zostały uszkodzone przez pożar, choć niestety zalane w czasie akcji gaśniczej. Zawiadomimy prokuraturę o uszkodzeniu zabytku"- napisał Michał Krasucki

Nowy inwestor

Zabytkowa kamienica Krongolda przy ulicy Złotej 83 od lat stoi pusta i niszczeje. Nadzieja dla budynku pojawiła się na początku roku, gdy ratusz sprzedał popularny "pekin" firmie Czerwone Maki należącej do AFI Europe Poland. O swoich planach na remont kamienicy inwestor mówił na naszych łamach w marcu: wspominał o przywróceniu zdobień, budowie parkingu podziemnego i przeznaczeniu kamienicy na cele mieszkalne. Inwestor wystąpił o zalecenia konserwatorskie do ratusza.

Zniszczona po wojnie

Budynek powstał pod koniec XIX wieku z inicjatywy Wolfa Krongolda. Kamienica miała bardzo piękny i bogaty wystrój eklektyczny. Posiadała też piękne i reprezentacyjne klatki schodowe. Praktycznie przetrwała II wojnę światową. Potem całkowicie zbita została dekoracja. Zerwano też balkony.

W budynku zaczęto meldować ludzi z marginesu. Kamienica była coraz bardziej dewastowana. Przed ponad 10 laty została wykwaterowana ze względu na zły stan techniczny. Swoją nazwę zawdzięcza przeludnieniu, "takiemu jak w Pekinie".

Utrudnienia dla pasażerów

Jak informuje ZTM, wciąż zamknięta jest ulica Żelazna na odcinku od ul. Chmielnej do ul. Twardej, autobusy zostały skierowane na trasy zmienione:

Linia 155: KOŁO - ... - Prosta - al. Jana Pawła II - Aleje Jerozolimskie - ... - PL. ZAWISZY; Linia 157: GWIAŹDZISTA - ... - Żelazna - Prosta - al. Jana Pawła II - Aleje Jerozolimskie - ... - SZCZĘŚLIWICE.

Zabytkowa kamienica po pożarze
Zabytkowa kamienica po pożarzeArtur Węgrzynowicz /tvnwarszawa.pl

Historia budynku po wojnie:

Historia budynku po wojnie
Historia budynku po wojnieArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

ło/

Pozostałe wiadomości