Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Nocny pożar w metrze. Duże ćwiczenia służb

Najnowsze


- Pożar na stacji metra Centrum - zaalarmował na warszawa@tvn.pl internauta Robert i przesłał zdjęcia, na których widać kilkanaście wozów straży pożarnej, karetki pogotowia oraz unoszący się dym. - Spokojnie, to tylko ćwiczenia - uspokajają służby.

Ćwiczenia pod kryptonimem "Kret" zorganizowane zostały w piątek w godzinach 01.00 - 03.00. Szczegóły dotyczące zaplanowanego scenariusza nie były znane służbom.

Zgłoszenie: pożar w metrze

- Otrzymaliśmy zgłoszenie, że w pociągu jadącym z Ursynowa w kierunku Młocin wybuchł pożar. Na miejsce pojechały dwadzieścia trzy zastępy - opisuje Tomasz Stankowski ze straży pożarnej. - Na miejscu okazało się, że około 200-300 osób zostało poszkodowanych. Musieliśmy im udzielić pomocy oraz ich ewakuować. Było duże zadymienie w tunelu metra. Nasze działania polegały także na gaszeniu pożaru oraz oddymianiu stacji - dodaje.

Według scenariusza, pożarem objęty został drugi wagon metra, z którego wybiegł palący się człowiek. Część pasażerów w wyniku wybuchu odniosła poważne rany i nie była w stanie wydostać się z pociągu o własnych siłach.

Jak poinformował ratusz, "ćwiczenie miało na celu zweryfikowanie funkcjonujących dotychczas procedur reagowania na takie sytuacje w metrze, a także zobrazowanie sprawności i efektywności działania służb ratowniczych i porządkowych w rzeczywistym czasie".

Operacja została przygotowana przez ratusz wspólnie z Metrem Warszawskim, warszawską Komendą Miejską Straży Pożarnej i Komendą Stołeczną Policji.

Zaangażowano kilkaset osób

W akcji uczestniczyło 123 policjantów, 96 strażaków i 83 strażników miejskich, wspieranych przez 33 radiowozy, 23 pojazdy straży pożarnej oraz 19 samochodów Straży Miejskiej. Działania zabezpieczało 17 zespołów pogotowia ratunkowego.

Do współpracy w ćwiczeniu, jako pozoranci, zostali zaproszeni studenci Wojskowej Akademii Technicznej (150 osób) oraz Szkoły Głównej Służby Pożarniczej (100 osób).

"Będziemy mogli czuć się bezpieczniej"

- Takie symulacje są bardzo ważne dla sprawnego funkcjonowania służb bezpieczeństwa, ponieważ są okazją do praktycznego przećwiczenia przyjętych zasad współpracy, sprawdzenia się i skoordynowania swojej pracy "w terenie", pod presją czasu. To szczególnie istotne w przypadku metra, które jest jednym z najczęściej wybieranych środków transportu, miejscem skupiającym jednorazowo ogromną liczę osób. Takie miejsce musi być bezpieczne. Dlatego akcja była tak szeroko zakrojona. Dzięki temu, że przeprowadziliśmy ćwiczenia, wszyscy będziemy mogli czuć się bardziej bezpieczni - podsumowała po zakończeniu akcji Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Zdjęcia ćwiczeń zrobił także internauta Kontaktu 24 Michał:

W ubiegłym roku w jednej z wolskich szkół odbyła się symulacja wtargnięcia terrorysty:

su/b

Pokaz pt. "Wtargnięcie zabójcy do szkoły"Marcin Gula/Tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM