Nocne życie w Śródmieściu. Radni chcą walczyć z hałasem i wandalami

Warszawa

ShutterstockRadni chcą zmian w Śródmieściu

Śródmiejscy radni mają zamiar walczyć z hałasem i wandalizmem, które niesie za sobą nocne życie w dzielnicy. Gotowych rozwiązań jeszcze nie mają, dopiero będą ich szukać.

"Rada Dzielnicy Śródmieście otrzymuje wiele krytycznych opinii mieszkańców dotyczących problemów związanych z funkcjonowaniem lokali gastronomicznych i klubów w godzinnych wieczornych i nocnych. Dla mieszkańców szczególnie dotkliwe są: znaczne przekroczenie nocnych norm hałasu, wandalizm i brak kultury niektórych z klientów lokali i klubów w nocy" - czytamy w projekcie uchwały, która ma być rozpatrywana przez radnych w najbliższą środę podczas sesji rady dzielnicy.

Czas rekomendacji

Samorządowcy chcą szukać systemowego rozwiązania problemów związanych z funkcjonowaniem klubów i lokali gastronomicznych nocą. Zaznaczają, że chodzi o uszanowanie prawa mieszkańców do wypoczynku.

Jakie mają pomysły? Na razie chcą powołać doraźną komisję, która ma "pilnie rozpocząć prace nad sformułowaniem rekomendacji takich rozwiązań, które stałyby się założeniami nowego sytemu chroniącego mieszkańców przed ponadnormatywnym hałasem w nocy oraz wandalizmem w dzielnicy Śródmieście".

Swoje opinie mają przedstawić mieszkańcy, później ma je opracować wspomniana komisja, a w ostatnim kroku mają trafić pod obrady Rady Warszawy, by stworzyła ostateczną wizję systemu.

Na razie nie wiadomo, kiedy przepisy miałyby szansę na wejście w życie.

Zmiany nad Wisłą

Temat hałasu nie jest nowy. W 2014 roku informowaliśmy o powstaniu kodeksu dobrych praktyk klubokawiarni. Zapisano w nim między innymi, że przedsiębiorcy mają zwracać gościom lokali uwagę, na przykład za pomocą plakatów informacyjnych i poprzez pracowników ochrony, że sąsiadują z mieszkańcami, którzy mają prawo do wypoczynku.

W tym roku temat powrócił z wielkim hukiem na bulwarach. Ratusz postanowił rozpisać nowy konkurs na klubokawiarnie nad Wisłą. W regulaminie pojawił się zapis o ograniczeniu liczby decybeli w lokalach. Jak tłumaczyli urzędnicy, to była reakcja właśnie na skargi mieszkańców.

ZOBACZ MATERIAŁY WIDEO O KONKURSIE NA BULWARY:

Jest konkurs na bulwaryTVN24
wideo 2/4

ran/pm