Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Nocne czuwanie, droga krzyżowa. Polacy wspominali Jana Pawła II

Warszawa

TVN24Polacy obchodzili rocznicę śmierci Jana Pawła II

Modlitwą, śpiewem i czuwaniem około 2 tysięcy osób upamiętniło w niedzielę wieczorem na placu Piłsudskiego w Warszawie 12. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Podobne obchody odbyły się w całej Polsce.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37. Jego beatyfikacji dokonał Benedykt XVI 1 maja 2011 roku, a kanonizacji - papież Franciszek 27 kwietnia 2014 roku.

Czuwanie w Warszawie rozpoczęło się około godziny 21.00 na pl. Piłsudskiego - w miejscu, gdzie podczas pielgrzymek do Polski papież najczęściej spotykał się z warszawiakami. Zgromadzeni zaopatrzeni byli w polskie flagi. Na jednym z budynków nieopodal placu wyświetlono podobiznę Papieża Polaka z napisem "Pamiętajcie o człowieku". Tradycyjnie w uroczystościach wziął udział Chór Centrum Myśli Jana Pawła II. Krótki koncert przepleciony był słowami papieża.

Około 21.37, w godzinę śmierci Jana Pawła II, zebrani mogli usłyszeć utwór "Cisza", w wykonaniu przedstawiciela Wojska Polskiego. Później zaśpiewano ulubioną pieśń Jana Pawła II pt. "Barka".

Kardynał Nycz wspominał papieża

Kardynał Kazimierz Nycz wspomniał słowa Jana Pawła II: "Jeśli chcecie zachować pokój, pamiętajcie o człowieku". Zaznaczył, że słowa te papież wypowiadał w różnych kontekstach.

- On te słowa wypowiadał inaczej wtedy, kiedy łagodził konflikty i spory na początku swojego pontyfikatu, czy to między Argentyną i Anglią, czy w innych miejscach świata. On te słowa wypowiadał troszeczkę w innym wyrazie wtedy, kiedy był w Polsce stan wojenny. Ale zawsze ten związek pokoju i człowieka był u niego pierwszy - mówił kard. Nycz.

- I on te słowa wypowiadał wtedy, kiedy przyjeżdżał do nas w latach 90. Kiedy stan wojenny się skończył i wydawało się, że wojny już nie będzie. Ale wiedział doskonale, wtedy były Bałkany, kilka lat ciężkiej, okrutnej wojny, gdzie zapomniano o człowieku, gdzie się liczyły interesy grup, państw, obrona starego, a ginęli ludzie, męczeni byli ludzie - dodał duchowny.

Zwrócił uwagę, że kiedy zapomina się o człowieku, o jego prawach i dobru, trudno budować pokój. - Ta zasada Jana Pawła II odnosi się także do tego, co nazywa pokojem społecznym. Wśród ludźmi i między ludźmi, kiedy przestają się liczyć prawa i dobro człowieka, wchodzą upiory i zaczynają się liczyć dobra różnych grup, interesów i w związku z tym brakuje pokoju - dodał kardynał.

Wcześniej w niedzielę o godz. 15 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela odbył się koncert, podczas którego po raz pierwszy w Warszawie zabrzmiało oratoryjne dzieło "Litania do św. Jana Pawła II".

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

mart/sk/jb/PAP