Nocna zmiana okręgów. Komisarz wyborczy wytyka błędy

Warszawa

Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl"Działania niezgodne z konstytucją. Zaskarżamy"

Do 21 sierpnia ma czas Rada Warszawy na uwzględnienie zastrzeżeń komisarza wyborczego dotyczących zmian granic okręgów w wyborach do rad pięciu dzielnic stolicy. Zmiany w okręgach w niektórych dzielnicach rada miasta uchwaliła na początku lipca.

Skargę złożyła kilka dni temu Warszawska Wspólnota Samorządowa.

Komisarz wyborczy w Warszawie, sędzia Dorota Tyrała powiedziała w czwartek PAP, że w związku z nieprawidłowościami dotyczącymi podziału na okręgi wyborcze na Pradze Południe, Pradze Północ, w Rembertowie, w Wawrze i w Wilanowie wezwała radę miasta do zmiany uchwał.

Zastrzeżenia komisarz

Komisarz wyborczy wyjaśniła, że na przykład w Wilanowie mylnie jako podstawę podziału przyjęto dane meldunkowe z czerwca 2014 r. a nie z grudnia 2013 r. Z kolei w przypadku Pragi Południe komisarz wyborczy uznała, że nieuzasadniona była decyzja o zmianie przypisania jednego z budynków do innego okręgu wyborczego.

Tyrała podkreśliła, że zgodnie z przepisami zmian w granicach okręgów wyborczych można dokonywać do 21 sierpnia.

Dyrektor stołecznego Centrum Komunikacji Społecznej Jarosław Jóźwiak wyjaśniał PAP, że zmiany w granicach części okręgów wynikały z konieczności respektowania tzw. normy przedstawicielstwa. Oznacza ona, że w każdym okręgu liczba wyborców przypadająca na jeden mandat radnego powinna być zbliżona. Jóźwiak mówił, że część zmian dotyczyła jedynie jednolitego sposobu opisu granic okręgu.

Zmiany w 12 dzielnicach

Ogólnie na początku lipca rada miasta podjęła uchwały dotyczące okręgów w wyborach do rad 12 dzielnic w Ursusie, na Żoliborzu, na Woli, w Wilanowie, w Wesołej, w Wawrze, w Rembertowie, na Pradze Południe, na Ochocie, na Bielanach, na Białołęce oraz na Bemowie.

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska powiedziała PAP, że zastrzeżenia komisarza wyborczego wpłynęły, ale nie ma jeszcze wyznaczonego terminu, kiedy rada zajmie się sprawą.

Bez rozpoznania zostały skargi Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej na uchwały Rady Warszawy ws. okręgów wyborczych: Bemowa, Białołęki, Pragi Południe, Rembertowa, Wawra, Woli i Żoliborza. Komisarz wyboczy w Warszawie poinformowała, że skargi wpłynęły 18 lipca, czyli po terminie, który upływał 14 lipca.

Wybory w listopadzie

Zgodnie z prawem wyborczym podział na okręgi wyborcze oraz ich granice na wniosek wójta ustala rada gminy. Na ustalenia rady gminy przysługuje prawo wniesienia skargi do komisarza wyborczego, który rozpoznaje sprawę w terminie 5 dni i wydaje postanowienie. Od postanowienia przysługuje odwołanie do PKW. Orzeczenie PKW jest ostateczne (nie przysługuje środek prawny). Granice okręgów wyborczych można zmieniać najpóźniej na trzy miesiące przed upływem kadencji, czyli w przypadku najbliższych wyborów samorządowych do 21 sierpnia.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada - informuje PKW. Wybory zarządza premier. Mieszkańcy Warszawy wybiorą 423 radnych dzielnic.

"Liczba mieszkańców rośnie, to zmieniają się granice okręgów"
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

PAP/b