Nocna próba przed defiladą

TVN Warszawa


W nocy z wtorku na środę, w Al. Ujazdowskich odbyła się próba generalna przed defiladą Wojska Polskiego. Komunikacja kursowała objazdami. W sobotę ulicami maszerować będzie 900 żołnierzy, będą czołgi, transportery opancerzone i armaty.

Próba rozpoczęła się o 2 w nocy i miała trwać do 5 rano. Komunikacja miejska została skierowana na objazdy.

- Po godz. 20.00 Aleje Ujazdowskie zostały zamknięte w obu kierunkach, ulica została przygotowana na przyjęcie ciężkiego sprzętu wojskowego, który po godz. 21.00 wjechał na lawetach. Przywieziono czołgi i wozy opancerzone - relacjonował Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl.

W próbie nie wzięło udziału lotnictwo.

Jak poinformował w środę około 5.30 Zarząd Transportu Miejskiego, przywrócono ruch kołowy w ciągu Alej Ujazdowskich, ul. Belwederskiej oraz ul. Sobieskiego.

Przygotowania do nocnej próby generalnej w Al. Ujazdowskich:

Przygotowania do próby generalnej przed defiladą
Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl

Zakaz parkowania

Największe utrudniania czekają na kierowców i pasażerów komunikacji 14-15 sierpnia. Wtedy to wprowadzony zostanie zakaz parkowania na ulicach:

- Al. Ujazdowskie na odcinku od pl. Trzech Krzyży do ul. Bagatela, - ul. Belwederska na odcinku od ul. J. Gagarina do ul. Dolnej, - Skwer J. Giedroycia, - ul. Klonowa na odcinku od ul. Chocimskiej do ul. Spacerowej, - ul. Myśliwiecka na odcinku od ul. Szwoleżerów do Kanału Piaseczyńskiego.

Ponadto 15 sierpnia wprowadzony zostanie zakaz parkowania na ulicach:

- ul. J. Gagarina na odcinku od. ul. Belwederskiej do ul. Sieleckiej wzdłuż pasa w kierunku ul. Czerniakowskiej, - ul. Długiej na odcinku od ul. Miodowej do ul. Kilińskiego w godz. 07.00 - 10.00 (na czas uroczystej mszy świętej w Katedrze Polowej WP), - ul. Bagatela, - ul. Klonowej.

Ulice wyłączone z ruchu

Od piątku, 14 sierpnia od godz. 21.00 do soboty, 15 sierpnia do godz. 16.00 wyłączone z ruchu będą ulice: - Al. Ujazdowskie na odcinku od pl. Trzech Krzyży do ul. Bagatela, - ul. Bagatela, - ul. Klonowa, - ul. Belwederska na odcinku od ul. Klonowej do ul. Dolnej.

Od piątku, 14 sierpnia od godz. 21.00 do soboty, 15 sierpnia do godz. 18.00 wyłączona z ruchu będzie ul. Jana III Sobieskiego na odcinku od ul. Dolnej do ul. Idzikowskiego (jezdnia zachodnia, w kierunku ul. Idzikowskiego).

W sobotę, 15 sierpnia w godz. 11.00 - 15.00 zamknięta zostanie ul. Gagarina na odcinku od. ul. Belwederskiej do ul. Czerniakowskiej (jezdnia południowa, w kierunku ul. Czerniakowskiej). Możliwe są czasowe wstrzymania ruchu w dniu 15 sierpnia w godz. 12.00 - 14.00 na skrzyżowaniach ulic Pięknej i Al. Ujazdowskich oraz ulic Belwederskiej, Gagarina i Spacerowej.

Po zamknięciu dla ruchu Al. Ujazdowskich i ul. Belwederskiej na trasy objazdowe zostaną skierowane autobusy linii E-2, 116, 118, 119, 166, 180, 222, 501, 503, 519 i 522. W przypadku braku możliwości przejazdu przez skrzyżowanie Al. Ujazdowskich z ul. Piękną objazdem pojadą również linie 107, 118 i 159.

Duda spotkał się z żołnierzami

W sobotniej defiladzie po raz pierwszy jako zwierzchnik sił zbrojnych weźmie udział nowy prezydent Andrzej Duda. We wtorek spotkał się z żołnierzami przygotowującymi się do defilady na lotnisku na Bemowie. Prezydentowi towarzyszył zastępca dowódcy Garnizonu Warszawa płk Andrzej Śmietana oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.Prezydent Duda podziękował wszystkim żołnierzom za wysiłek i zaangażowanie wojska w przygotowania do defilady w trudnych warunkach atmosferycznych. Szczególne słowa skierował do pododdziałów, które wzięły udział w uroczystości objęcia przez niego zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi, 6 sierpnia na placu Piłsudskiego - napisano na stronie internetowej Dowództwa Garnizonu Warszawa.W komunikacie podkreślono, że zwierzchnik sił zbrojnych osobiście przywitał się z każdym z obecnych na lotnisku żołnierzy. Na zakończenie spotkania pododdziały wszystkich rodzajów sił zbrojnych przedefilowały przed prezydentem w rytmie "Warszawianki".Jak poinformowało dowództwo Garnizonu Warszawa, od czterech dni w zgrupowaniu pieszych pododdziałów ćwiczy ponad 700 żołnierzy z całej Polski.

Samoloty, czołgi, armaty...

W ubiegłym roku na warszawskie ulice wyruszyło ok. 1,2 tys. żołnierzy i 120 pojazdów. Przygotowano również pokaz nowoczesnego wojskowego sprzętu i rodzinny festyn.

Defiladę otworzył przelot siedmiu samolotów TS-11 Iskra z zespołu "Biało-Czerwone Iskry", które wypuściły biały i czerwony dym. Następnie nad Al. Ujazdowskimi przeleciały śmigłowce (m.in. dwa amerykańskie UH-60 Black Hawk) oraz samoloty transportowe (m.in. dwa C-130 Hercules), szkolne (PZL-130 Orlik) i odrzutowe (Su-22, MiG-29, F-16).

Po pokazie lotniczym wyruszyła część lądowa defilady. Maszerowały kompanie reprezentacyjne rodzajów sił zbrojnych, spadochroniarze z Krakowa, ubrani w mundury w kamuflażu pustynnym pancerniacy ze Świętoszowa, podhalańczycy z Rzeszowa i pododdziały z wojskowych uczelni. Al. Ujazdowskimi przemaszerowało również ok. 90 żołnierzy z USA i Kanady, reprezentujących szkolące się w Polsce oddziały. Defilowała także Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego i szwadron kawalerii WP oraz orkiestry wojskowe.Po piechurach do defilady wyruszyły pojazdy kołowe i gąsienicowe. Pierwsze pojechały pojazdy Żandarmerii Wojskowej, po nich lekkie pojazdy będące na wyposażeniu Wojsk Specjalnych i pułków rozpoznawczych - m.in. quady, samochody HMMWV i Skorpion-3; na dwóch pojazdach zostały zaprezentowane rozpoznawcze bezzałogowce.Pokaż cięższych pojazdów kołowych rozpoczął się od transporterów opancerzonych Rosomak. Po nich zaprezentował się sprzęt artylerzystów m.in. sześć armatohaubic Dana i sześć wyrzutni rakietowych WR-40 Langusta. Na końcu ulicami Warszawy ruszyło to, co największe w Wojskach Lądowych - czternaście czołgów Leopard 2 w wersji A5 oraz sześć armatohaubic Krab. Jedne i drugie były prezentowane w stolicy po raz pierwszy. W defiladzie udział wzięły też przedwojenne pojazdy lub ich rekonstrukcje, m.in. czołgi 7 TP i Renualt FT, tankietki, samochody pancerne, armaty, ciężarówki, samochody i motocykle.

Defilada wojskowa rok temu:

Defilada w Al. Ujazdowskich
TVN24

kś/b/PAP