Nocna parada statków, pokazy. Wisła będzie świętować

Warszawa

J.P. PiotrowskiJuż w sobotę Święto Wisły

W sobotę( 12 września) wieczorem po raz ósmy odbędzie się Święto Wisły. Organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji: w tym między innymi nocną paradę statków na rzece.

Na początek wspólnego świętowania ratusz zaprasza warszawiaków na pokaz "Świateł Wody" do Multimedialnego Parku Fontann na Podzamczu. Rozpocznie się on o godzinie 21.

Kolejnym punktem programu, a zarazem kulminacją imprezy, będzie nocna parada statków. Jak informowaliśmy w tym tygodniu, pojawiły się wątpliwości czy ta część Święta Wisły jest w ogóle legalna.

Po naszej interwencji ratusz wystąpił do Urzędu Żeglugi Śródlądowej po odpowiednie zezwolenie. – Mamy potrzebne dokumenty. Parada odbędzie się zgodnie z planem – powiedziała nam w piątek po południu Agnieszka Kłąb, rzeczniczka ratusza.

"Niebo pełne gwiazd"

Według planów organizatorów Bulwar im. Jana Karskiego zamieni się w trybunę, z której uczestnicy imprezy będą mogli oglądać paradę oświetlonych łodzi. Uczestniczące w niej jednostki będą udekorowane światłem, a część z nich – instalacjami przedstawiającymi gwiezdne konstelacje, które rozświetlają wrześniowe niebo. Start parady zaplanowano na 22.

W wiślane legendy wprowadzi widzów dziennikarz zajmujący się sportami wodnymi i pasjonat żeglarstwa Waldemar Heflich. O niebie nad rzeką zaś dowiemy się więcej od Karola Wójcickiego z Centrum Nauki Kopernik, promotora astronomii i popularyzatora nauki. Meteorolodzy obiecują piękną pogodę i czyste niebo.

Inne atrakcje

Po paradzie, ok. 22.30, na rzece odbędzie się pokaz świetlnych akrobacji flyboard wykonany przez Piotra "SAXO" Staszewskiego - mistrza Polski skuterów wodnych klasy freestyle, jednego z prekursorów flyboarda w Polsce.

Świętu Wisły będą też towarzyszyć dzienne atrakcje przygotowane m.in. przez środowiska wodniackie. W programie m.in. spływy na łodziach wioślarskich oraz pokazy i nauka praktycznych umiejętności kajakarskich wraz z akrobacjami i skokami z rampy.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Organizatorzy odradzają dojazd samochodem na Święto Wisły, ze względu na bardzo ograniczone możliwości parkowania. Najlepiej dojechać komunikacją miejską od strony Wisłostrady (118, 185, 385) lub trasy W-Z.

Tak było w zeszłym roku:

Święto Wisły w Warszawie
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

jb/sk