Noc na Kolskiej będzie tańsza o... 2 grosze

Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plZ wizytą na Kolskiej

Opieka medyczna, rozmowa z psychologiem i catering. Do Stołecznego Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych na Kolskiej można zostać przywiezionym przez miejskie służby albo zgłosić się dobrowolnie. Jak wygląda pobyt? Sprawdziliśmy z kamerą.

Pretekstem do odwiedzin są zmiany w stawkach naliczanych za dobę pobytu. Więcej zapłacą ci, którzy na Kolską zgłoszą się sami. Nieznacznie mniej osoby, które zostaną tu przywiezione przez służby. O zmianach zadecydują w czwartek radni Warszawy.

Pacjenci ośrodka dla nietrzeźwych dzielą się na dwie grupy. Jedni trafiają do Izby Wytrzeźwień, gdzie są przywożeni przez policję lub straż miejską. Drudzy zgłaszają się dobrowolnie i trafiają do tzw. Działu Przerywania Ciągów Alkoholowych. Chcą zerwać z alkoholem i deklarują dalsze leczenie.

Ilu pacjentów trafia na Kolską?

Pacjenci mają możliwość skorzystania z pomocy medycznej: lekarza i pielęgniarek. Z każdym rozmawia też terapeuta. Osoby przebywające w Dziale Przerywania Ciągów dodatkowo mają zapewnione badania laboratoryjne i catering. Dostają trzy posiłki dziennie. – W Izbie nie ma cateringu, pacjentom udostępniane są tylko napoje – mówi pracownica ośrodka.

Liczba osób, które trafiają do Izby Wytrzeźwień jest znacznie wyższa od liczby dobrowolnych pacjentów ośrodka. Jak informują pracownicy, w ubiegłym roku do izby trafiło dokładnie 24 181 osób dowiezionych do ośrodka przez służby. Natomiast do drugiego zgłosiło się zaledwie 205 osób.

– W izbie można przebywać do 24 godzin. W Dziale Przerywania Ciągów od 5 do 7 dni. To zależy od stanu pacjenta i jego możliwości finansowych – mówi nam pracowniczka ośrodka.

299,98. Spada cena za "nocleg"

Do tej pory za dobę spędzoną w Izbie Wytrzeźwień trzeba było zapłacić równe 300 zł. Radni zmniejszają stawką o... 2 grosze – do 299, 98 zł. Zmiana wynika z obwieszczania Ministra Zdrowia, które zostało wydane 11 lutego. – Taka kwota to przykaz "z góry". Pracownicy ośrodka ani radni nie mają na nią wpływu – mówi pracownica placówki.

Większe zmiany czekają tych, którzy zgłoszą się do Działu Przerywania Ciągów Alkoholowych. Tu kwota za dobę wzrośnie z 330 zł do 344,13 zł. Skąd te zmiany?

- Na te ceny składają się m.in. zakup leków, utrzymanie sprzętu czy opłaty za media. Dotychczasowe ceny nie ulegały zmianie od 2011 roku – tłumaczy nasza rozmówczyni.

Jeśli radni przegłosują zmiany, po 14 dniach od ogłoszenia uchwały w dzienniku urzędowym województwa mazowieckiego ośrodek będzie pobierał już nowe opłaty.

kw/b