Noc Muzeów po raz 10.

Warszawa

UMNoc Muzeów 2012

Aż 210 placówek weźmie udział w tegorocznej Nocy Muzeów, która odbędzie się 18 maja. W tym roku wydarzenie odbędzie się już po raz 10.

Pierwsza Noc Muzeów na świecie odbyła się w Berlinie w 1997 roku. W Polsce w 2003 roku zorganizował ją jako pierwszy Poznań, a warszawska publiczność po raz pierwszy mogła wziąć udział w tym wydarzeniu rok później. Obecnie Noc Muzeów jest organizowana w Polsce w 80 miastach.

"Wszyscy się pomylili"

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz mówiła na czwartkowej konferencji prasowej, że na początku nikt nie spodziewał się, iż pomysł nocnego zwiedzania muzeów spotka się z szerszym oddźwiękiem i że przyciągnie kogoś więcej niż grupę pasjonatów. - Jak się okazało, wszyscy się pomylili - i pierwsi organizatorzy w Berlinie, i sceptycy wróżący elitarność imprezy - uznała.Teraz do grona placówek, które w nocy 18 maja będzie można dołącza dwa wyjątkowe obiekty. Po raz pierwszy wezmą udział w imprezie - Muzeum Historii Żydów Polskich i Stadion Narodowy.W budynku na Muranowie prezentowana będzie multimedialna instalacja Petera Forgacsa, odbędzie się koncert zespołu Alte Zachen, dyskusja architektów z udziałem projektanta muzeum Rainera Mahlamakiego, rodzinna gra muzealna oraz spacery po nowym budynku. Stadion Narodowy zaprosi gości na oświetloną płytę boiska, które będzie można obejrzeć też z loży dla VIP-ów.

Fabryka Wedla i gabinet premiera

Inną z propozycji, będzie wycieczka do fabryki Wedla, podczas której będzie można poznać historię zakładu i skosztować czekolady. Swoje drzwi dla zwiedzających otworzy także Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Będzie można zwiedzić gabinet premiera, salę posiedzeń Rady Ministrów oraz miejsce, w którym szef rządu przyjmuje zagranicznych gości.Na nocne zwiedzanie zaprasza także Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Oprócz nocnego zwiedzania ogrodu, w Willi Bzów będą czekać atrakcje dla dzieci i dorosłych, przy filiżance dobrej herbaty i sucharach cynamonowych z cukrem.Jak co roku w Noc Muzeów włącza się m.in. Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Narodowe, Muzeum Historii Polski, Sejm. W tym roku nie będą drukowane foldery z pełnym programem Nocy Muzeów w Warszawie. Dostępny on będzie wyłącznie w wersji elektronicznej.

Noc Muzeów 18 maja | Urząd Miasta
Plakat Nocy Muzeów | Urząd Miasta
Noc Muzeów 18 maja | Urząd Miasta
Plakat Nocy Muzeów | Urząd Miasta
Noc Muzeów 18 maja | Urząd Miasta
Plakat Nocy Muzeów | Urząd Miasta

Ogórki i Veturilo

Po raz pierwszy pomiędzy placówkami będzie można poruszać się rowerem miejskim Veturilo. Do dyspozycji jest 128 stacji i 2200 rowerów.Na trasę wyjedzie 26 zabytkowych autobusów, w tym 15 "ogórków", czyli starych jelczy O43. Wszystkie autobusy zabytkowe oznaczone literami alfabetu będą odjeżdżać z pl. Defilad od godz. 19.Na czwartkowej konferencji prasowej zaprezentowano też plakat tegorocznej edycji Nocy Muzeów. Przedstawia on jednorazowy kubek na kawę/herbatę, na którym namalowano mapę Warszawy oraz klawiaturę, która ma nawiązywać do związków stolicy z Fryderykiem Chopinem.

TAK WYGLĄDAŁY POPRZEDNIE EDYCJE NOCY MUZEÓW:

Ruszyła Noc Muzeów
TVN24
Noc Muzeów - fot. TVN Warszawa
| PAP/Rafał Guz, tvn24.pl

PAP/ran/b