Przygotuj się na:

DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Zmiany w komunikacji i parkowaniu

  "No Trump, Yes Paris". Greenpeace na PKiN

  TVN Warszawa

  Oczekiwanie na Melanię TrumpTVN24
  wideo 2/2

  Gdy Donald Trump lądował na lotnisku Chopina, aktywiści Greenpeace wyświetlali na fasadzie Pałacu Kultury ogromny napis "No Trump, Yes Paris". Protestowali w ten sposób przeciwko – jak przekonują - antyklimatycznej polityce prezydenta Stanów Zjednoczonych.

  "Z okazji przyjazdu prezydenta Trumpa przygotowaliśmy specjalne powitanie" - przyznali w środę działacze Greenpeace. Ich akcja miała pokazać sprzeciw wobec zapowiedzi Donalda Trumpa o wycofaniu się z porozumienia klimatycznego.

  CZYTAJ O TEJ DECYZJI NA TVN24BIS.PL

  - Trump ogłosił że USA opuszczą porozumienie klimatyczne, ale jest w tej decyzji osamotniony. Pod porozumieniem podpisało się prawie 200 państw i żadne nie planuje się wycofać - powiedział Paweł Szypulski z Greenpeace Polska. - Zarówno Unia Europejska, jak i Chiny, Indie czy Kanada stoją twardo na stanowisku, że działania na rzecz ochrony klimatu muszą być realizowane, niezależnie od nieodpowiedzialnych decyzji prezydenta USA - dodał.

  Porozumienie klimatyczne

  Po wizycie w Warszawie Donald Trump uda się do Hamburga na Szczyt G20, na którym walka ze zmianą klimatu oraz rozbieżność w tej kwestii między USA a innymi największymi gospodarkami świata będzie ważnym tematem rozmów. Przywódcy wszystkich krajów Unii Europejskiej deklarują, że poważnie traktują podjęte w Paryżu zobowiązania na rzecz ochrony klimatu.

  "Również Polki i Polacy krytycznie podchodzą do decyzji prezydenta Trumpa" - stwierdzają aktywiści Greenpeace w komunikacie prasowym.

  Powołując się na badania Kantar Public przekonują, że 70 proc. polskich respondentów uważa, że Stany Zjednoczone powinny pozostać w porozumieniu paryskim. "Ponadto aż 79 proc. Polaków oczekuje też większego zaangażowania Polski w działania na rzecz zapobiegania negatywnym skutkom zmian klimatu" - dodają.

  Aktywiści krytykują Trumpa

  Ich zdaniem, tyle samo respondentów uważa, że zwiększenie produkcji energii z krajowych surowców i źródeł odnawialnych byłoby najlepszym sposobem na zapewnienie Polsce niezależności i bezpieczeństwa energetycznego.

  - Trump jedzie na Szczyt G20 jako polityk, który sam się odizolował wychodząc z porozumienia paryskiego - ocenił Szypulski. - Trudno przypuszczać, że w czasie wizyty w Warszawie mógłby znaleźć w tej kwestii wspólny język z państwami Europy Środkowo-Wschodniej, skoro wszystkie one przyjęły porozumienie paryskie i zdają sobie sprawę, że jego realizacja leży w ich interesie, a także w interesie całej Unii Europejskiej - dodał.

  Trump w Warszawie

  Prezydent Stanów Zjednoczonych wylądował na Lotnisku Chopina w środę o 22.15. W Warszawie będzie do czwartku, do 14. Po 9 spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, a następnie przywódcami państw Trójmorza. Najważniejszym punktem wizyty jest przemówienie, które Trump wygłosi na placu Krasińskich.

  Mieszkańcy Warszawy muszą przygotować się na liczne utrudnienia w ruchu i zmiany komunikacji miejskiej. SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY UTRUDNIEŃ

  Trump : Musimy stać w zjednoczeniuTVN24
  wideo 2/20

  kw/r