Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Niższy rating może uderzyć w Warszawę

Warszawa

ShutterstockRating Polski ma wpływ na Warszawę

W nocy z piątku na sobotę jedna z wpływowy agencji podtrzymała rating Polski, ale obniżyła perspektywę ze stabilnej na negatywną. - To może odbić się także na finansach Warszawy - ostrzega prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Kilka dni temu agencja Moody’s podtrzymała rating Polski, ale obniżyła perspektywę kredytową ze stabilnej na negatywną. Automatyczną konsekwencją jest obniżenie perspektyw ratingów publicznych podmiotów krajowych, w tym Warszawy.

- Zmiana perspektywy ze stabilnej na negatywną zwiększa prawdopodobieństwo obniżki ratingu kraju, a co za tym idzie również Warszawy, w przyszłości. To może powodować relatywnie wyższe koszty obsługi przyszłego finansowania zewnętrznego. Do 2020 roku chcemy zainwestować w rozwój (metro, drogi, szkoły, instytucje kultury) ponad 10,5 mld zł. – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Jak przypomina urząd miasta, Warszawa po raz pierwszy otrzymała ocenę ratingową agencji Moody’s 20 grudnia 2007 r. – A2 z perspektywą stabilną. Była to najwyższa możliwa do osiągnięcia ocena, bo rating miasta nie może być wyższy od ratingu kraju. Od tego czasu ocena oraz jej stabilna perspektywa dla Warszawy pozostawały niezmienione.

Miasto inwestuje, potrzebuje kredytów

Zmiana perspektywy ze stabilnej na negatywną kraju powoduje, że prawdopodobieństwo obniżki ratingu kraju w przyszłości jest wyższe. Można przypuszczać, że jeśli w przyszłości doszłoby do obniżki ratingu kraju, to - z powodu obniżenia ratingu Warszawy - skutkowałoby droższymi kredytami i wyższym oprocentowaniem miejskich obligacji.

Tymczasem Warszawa rozpoczyna realizację programu inwestycyjnego związanego z perspektywą budżetową Unii Europejskiej na lata 2014-2020. W latach 2017-2020 miasto zainwestuje w metro, drogi, szkoły oraz instytucje kultury ponad 10,5 mld zł. Aby uzyskać tzw. wkład własny zamierza wyemitować obligacje lub zaciągnąć kredyty z międzynarodowych instytucji za 3,1 mld zł.

"Potencjalny niższy rating od Moody’s dla Polski (i tym samym dla Warszawy) mógłby zwiększyć koszty pozyskania tego finansowania" – czytamy w komunikacje miasta.

Co ważne, zmiana perspektywy ratingu nie wpłynie natomiast na oprocentowanie już wyemitowanych obligacji (Warszawa ma obecnie sześć wyemitowanych serii na kwotę 2,2 mld zł).

Finanse Warszawy stabilne

Mimo to urzędnicy podkreślają, że sytuacja finansowa miasta jest stabilna o czym świadczyć ma chociażby spadający poziom zadłużenia, a zmiana perspektywy ratingu spowodowana jest wyłącznie czynnikami zewnętrznymi, na które miasto nie ma wpływu.

Więcej o ratingu Moody's czytaj na tvn24bis.pl

Rating Moody's: A2 z perspektywą negatywną
TVN24BIŚ

b/r