Niższe opłaty za śmieci w domkach. Jest uchwała

Warszawa

TVN 24Zmiany w rewolucji śmieciowej

Rada Warszawy przyjęła w czwartek zmiany w uchwałach śmieciowych. Najważniejsze z nich to nowe stawki za odbiór odpadów w domach jednorodzinnych. Dodatkowo mieszkańcy będą mieli więcej czasu na składanie deklaracji śmieciowych.

Jedna osoba mieszkająca w domu jednorodzinnym zapłaci za wywóz śmieci 44,5 zł, dwie - 68 zł, a trzy i więcej 89 zł miesięcznie. W przypadku, kiedy odpady nie będą segregowane, opłata będzie wyższa o 40 proc.

Pierwotnie miasto chciało przeforsować opłatę 89 złotych bez względu na liczbę osób zamieszkujących dom.

Stawki w domach wielorodzinnych pozostają na niezmienionym poziomie. Jeżeli lokal zamieszkuje jedna osoba, zapłaci za śmieci 19,5 zł miesięcznie dla dwóch osób opłata wyniesie 37 zł, trzech - 48 zł, a w cztero - i więcej osobowych gospodarstwach - 56 zł.

Ratusz zacheca do segregacji:

Ratusz o segregacji śmieci
TVN 24

Więcej czasu na deklaracje

Nowe stawki powodują, że mieszkańcy domów jednorodzinnych muszą wypełnić po raz kolejny tzw. deklarację śmieciową, na podstawie której wyliczana będzie opłata za odbiór odpadów komunalnych. Dokumenty będzie można składać osobiście do urzędów dzielnic, przez internet (pod warunkiem poświadczenia podpisem elektronicznym) lub listem poleconym do 19 lipca tego roku.

Dodatkowo, radni przyjęli propozycję zmiany zapisów dotyczących odbioru odpadów zielonych – będą one odbierane w ramach comiesięcznych zbiórek akcyjnych, od maja do listopada każdego roku.

Nie zgadzają się z RIO

W przyjętych uchwałach uwzględniono również uwagi Wojewody Mazowieckiego. Na początku uchwały śmieciowej zamiast klauzul odsyłających jest słowniczek definicji.

W uchwałach głosowanych na czwartkowej Radzie Warszawy nie uwzględniono uwag Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Kolegium RIO zakwestionowało zapisy uchwały dotyczącej tzw. deklaracji śmieciowych. Zastrzeżenia są odnośnie listy dokumentów na podstawie, których urzędnicy mogą zweryfikować wiarygodność informacji zawartych w deklaracji. Ratusz odwołał się od decyzji RIO. Kolegium zakwestionowało równiez jeden z paragrafów uchwały ws. wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami - chodzi o domy jednorodzinne, w których wyodrębniono dwa lokale mieszkalne. Według kolegium RIO Rada Miasta powinna była wskazać określoną kwotę opłaty dla takich lokali, tymczasem w uchwale określono wysokość opłaty jako 50 proc. stawki ujętej w innym przepisie.

W nowych uchwałach zapisu podważonego prze RIO nie ma, ponieważ wprowadzono zróżnicowane stawki w domach jednorodzinnych.

Nowe reguły od lipca

Od 1 lipca br. gmina przejmie obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych.

Samorządy będą także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.

bf//ec