"Nikt nam Polski nie zaorze - wzorujemy się na KORze"

Warszawa

TVN24Protest KOD

Ulicami Warszawy przeszedł marsz Komitetu Obrony Demokracji. Uczestnicy manifestacji protestowali przeciwko łamaniu trójpodziału władzy. Skandowali m.in.: "Wolność, równość, demokracja", "Chcemy Polski bez podziałów", "Podła zmiana", "Polska to nie PiS". Tak relacjonowaliśmy demonstrację na tvnwarszawa.pl.

19.20 Jak informuje PAP, koncert kończy sobotnią manifestację Komitetu Obrony Demokracji, która pod hasłem "Jedna Polska, dość podziałów" przeszła ulicami Warszawy. Manifestacja zakończyła się w okolicach Pl. Piłsudskiego; po wystąpieniach, m.in. lidera KOD, część jej uczestników zaczęła się rozchodzić.

19.02 Bartosz Milczarczyk, rzecznik prasowy urzędu miasta szacuje, że w marszu wzięło udział ok. 25-30 tys.

18.20 Podczas manifestacji uczestnicy skandowali m.in.: "Beata drukuj ten wyrok", "Andrzej Duda pod Trybunał", "Wolność, równość, demokracja", "Chcemy Polski bez podziałów". Niosą biało-czerwone flagi, flagi Unii Europejskiej oraz transparenty, m.in. "Jarosław, ty Polskę zostaw", "Podła zmiana", "Polska to nie PiS", "Opole JAKI wstyd", "Chcemy być w Unii Europejskiej, a nie wyszehradzkiej", "Trybunał nie obroni się sam" i "Historia jest bezpartyjna".

18.14 Tak wyglądał marsz:

18.02 - Jedna opcja polityczna zawłaszcza wszystko w Polsce. Także edukację. Chcą stworzyć nowego homo sovieticus - powiedział podczas przemówienia Kijowski. Odczytał również list od Agnieszki Holland.

17.49 Manifestujący powoli docierają na miejsce. Rozpoczynają się przemówienia. Jako pierwszy na scenie pojawił się Mateusz Kijowski, lider KOD.

17.35 - Brak jest komunikacji i rozmowy z ludźmi. Dzisiaj jestem demonstracja KOD-u, politycy nie przemawiali. Boje się, że będą potrzebne większe manifestacje, jeżeli sytuacja się zaostrzy – powiedział w rozmowie z reporterem TVN24 Ryszard Petru, szef Nowoczesnej.

17.24 Jak informuje rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji asp. szt. Mariusz Mrozek w manifestacji bierze udział ok. 12 tys. uczestników.17.20 Tramwaje linii 7, 9, 22, 24, 25 wróciły na swoje trasy.

17.11 Jak informuje Diana Rudnik, dziennikarka TVN24, nie znamy jeszcze nawet szacunkowych liczb jeżeli chodzi o frekwencję. Organizatorzy przed manifestacją zapowiadali, ze liczba uczestników wpłynie na dalsze losy organizacji.

17.01 Reporter TVN24 pytał manifestujących o frekwencję. - Jestem tutaj za każdym razem i zawsze frekwencja jest większa. Jest więcej uczestników niż ostatnio - twierdzi jeden z manifestujących.

16.47 Marsz już za rondem De Gaulle'a, idą w kierunku Krakowskiego Przedmieścia. Demonstracja zakończy się przemówieniami - przypomina reporterka TVN24 Justyna Kosela.

16:44 Przypominamy, że komunikacja miejska ma inne trasy. ZTM podaje, że w związku ze zgromadzeniem wstrzymany został ruch w ciągu Al. Jerozolimskich na odc. Pl. Zawiszy - Rondo Waszyngtona. Tramwaje linii 7, 9, 22, 24, 25 zostały skierowane na trasę objazdową.

16.40 Warszawskie Koło Stowarzyszenia "Młodzi Demokraci" na trasie marszu zauważyło lokatorów jednego z mieszkań solidaryzujących się z KOD.

16:39 Tak wygląda marsz KOD na ulicach stolicy:

Marsz KOD na Ulicach
TVN24

16.35 Protestujący minęli już Plac Trzech Krzyży. Wśród nich jest "MotoKOD", czyli KOD na motocyklach - Jest to grupa z całej polski, ja jestem z Niska - odpowiedział krótko jeden z nich. Za nimi jadą rowerzyści.

16:30 Na marszu wśród ludzi są też politycy. M.in. Ryszard Petru.

16:19 "Nikt nam Polski nie zaorze - wzorujemy się na KORze" - wykrzykują manifestanci.

16.16 W głos uczestników marszu wsłuchuje się reporterka TVN24 Justyna Kosela. - Od początku biorę udział we wszystkich marszach, jak jestem zdrowa. Walczymy o demokracje, o wolność wypowiedzi, o wszystkie zasady demokratycznego państwa - mówiła manifestująca Małgorzata.

Marsz KOD w stolicy
TVN24

16.05 Uczestnicy marszu na ulicach stolicy:

16.00 Marsz ruszył. Uczestnicy przejdą trasą: al. Szucha – Al. Ujazdowskie – pl. Trzech Krzyży – Nowy Świat – Krakowskie Przedmieście (w rejon skrzyżowania z ul. Tokarzewskiego – Karaszewicza).

15.55 Lada chwila manifestacja ruszy. Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, autobusy i tramwaje będą skierowane na trasy objazdowe. Zmiany w ruchu komunikacji miejskiej będą odbywać się etapowo.

15.45 - Rząd Jarosława Kaczyńskiego szkodzi Polsce, niszczy Polskę demokratyczną. Dziś KOD broni tych samych wartości co niegdyś KOR. Jestem dumny, że KOD odrzuca przemoc, język nienawiści czy myśli o zemście. KOD podobnie jak KOR chce Polski wolnej, dla wszystkich - przemawiał Adam Michnik.

Adam Michnik, naczelny "Gazety Wyborczej", przemawia na manifestacji
TVN24

15.42 Przemawiał również prezydent Gdańska - Paweł Adamowicz. - Powiedzieliśmy 3 razy: koniec kłamstwa smoleńskiego! - mówił.

15:40 PAP przypomina, że trasa marszu biegnie od al. Szucha, przy której znajduje się siedziba Trybunału Konstytucyjnego, przejdzie Al. Ujazdowskimi, przez pl. Trzech Krzyży, następnie Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem i zakończy się pod sceną na ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza.

Mateusz Kijowski w wywiadzie opublikowanym w sobotnim wydaniu "Gazety Wyborczej" podkreślił, że komitet marsz organizuje samodzielnie, dlatego nie są przewidziane wystąpienie liderów partii opozycyjnych. Jednymi politykami będą przedstawiciele Związku Miast Polskich - zapowiedział.

15.35 Kayah przemawiała podczas manifestacji.

Kayah podczas demonstracji
TVN24

15:30 KOD w mediach społecznościowych publikuje zdjęcia z manifestacji:

15.24 Podczas manifestacji przemówiła piosenkarka Kayah. - Nie jestem zaangażowana politycznie. Jestem tutaj, ponieważ wspieram czarny protest. Kocham was siostry. Stoję tutaj jako patriotka, która nie godzi się na dzielenie narodu na lepszy czy gorszy sort - powiedziała.

15.20. Manifestujący mają ze sobą transparenty. Skandują: "Tu jest Polska", "Zwyciężymy", "Nasze dzieci, nasza przyszłość".

15.15. Przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego rozpoczęła się manifestacja Komitetu Obrony Demokracji pod hasłem "Jedna Polska - dość podziałów”. "Zależy, żeby Polska była silna różnorodnością, ale połączona wspólnymi wartościami" - mówił przed marszem szef KOD Mateusz Kijowski.

Wolność, Równość, Demokracja

"Mamy jedną Polskę. Dla wszystkich - Wolną i Demokratyczną. Nie ma naszej zgody na dzielenie Polski i Polaków" - napisali w zapowiedzi wydarzenia przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji.

"W 40 rocznicę powstania KOR - zaprasza na wspólny marsz wszystkich, którzy wierzą w nasze wartości - Wolność, Równość, Demokrację! Wesprzyjmy Sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Wesprzyjmy Sędziów Sądów Powszechnych. Zaprotestujmy przeciwko łamaniu trójpodziału władzy. Zaprotestujmy przeciwko planowanym zmianom w edukacji" - zachęcali przed marszem.Sam protest rozpoczął się przed Trybunałem Konstytucyjnym. O godz. 12.30 manifestujący zebrali się w al. Szucha. Dwie godziny później rozpoczął się marsz.

kz/sk