NIK skontroluje Narodowy? Komisja przyjęła wniosek

Warszawa

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plEuro 2020 na Narodowym?

Najwyższa Izba Kontroli powinna przyjrzeć się funkcjonowaniu Stadionu Narodowego w Warszawie - uznali posłowie z komisji ds. kontroli państwowej przyjmując w czwartek wniosek o zbadanie przez NIK

realizacji projektu i budowy stadionu. Projekt wniosku przygotował poseł Mariusz Błaszczak (PiS). W uzasadnieniu wskazał, że zaskakujący i kompromitujący Polskę fakt niedojścia do skutku meczu piłkarskiego Polska-Anglia w dniu 16 października 2012 r., spowodował w społeczeństwie ożywioną dyskusję na temat rzetelności projektowania, budowy i funkcjonowania Stadionu Narodowego.

"Pojawiły się realne podejrzenia, że Stadion Narodowy został źle zaprojektowany, nierzetelnie wykonany oraz że wystąpiły błędy w sposobie zarządzania nim po oddaniu do użytku" - czytamy w uzasadnieniu. We wniosku wskazano, że przedmiotem kontroli powinno być w szczególności zbadanie: - prawidłowości (legalności, gospodarności, rzetelności i celowości) wyboru wykonawcy projektu Stadionu Narodowego - rzetelności odbioru tych prac - prawidłowości (legalności, gospodarności, rzetelności i celowości) wyboru wykonawcy inwestycji - rzetelności nadzoru nad realizacją inwestycji - rzetelności odbioru inwestycji.

Kontrola jest zaplanowana

NIK - według wniosku komisji - powinien przeanalizować też rzetelność funkcjonowania Stadionu Narodowego już po oddaniu go do użytku i wyjaśnić przyczyny, z powodu których obiekt był niezdatny do rozegrania meczu międzypaństwowego Polska-Anglia 16 października 2012 r. Od głosu w sprawie wniosku Błaszczaka wstrzymali się posłowie Platformy Obywatelskiej. Julia Pitera wyjaśniła PAP, że w planie NIK jest kontrola wszystkich stadionów wybudowanych w Polsce na Euro 2012 i ich wykorzystania, więc odrębny wniosek ws. Stadionu Narodowego nie jest potrzebny.

Kierownik Wydziału Prasowego NIK Zbigniew Matwiej potwierdził PAP, że taka kontrola jest zaplanowana. - Na przyszły rok zaplanowaliśmy kontrolę wszystkich stadionów wybudowanych na Euro 2012. Obejmie ona rozliczenie budowy, ale także pierwszy rok funkcjonowania tych obiektów. Wyniki kontroli powinny być w połowie przyszłego roku - poinformował. Jeżeli wpłynie wniosek komisji sejmowej ws. kontroli Stadionu Narodowego, będziemy uwzględniali zlecenia Sejmu, ponieważ jesteśmy audytorem działającym na rzecz Sejmu - dodał. Teraz wniosek zostanie przekazany do Marszałka Sejmu, który skieruje go do NIK. 16 października o godz. 21 na Stadionie Narodowym miał się rozpocząć mecz w ramach eliminacji Mistrzostw świata między reprezentacjami Polski i Anglii. Widowisko zostało jednak odwołane z powodu obfitych opadów deszczu i nieodpowiednich warunków na murawie. Dach obiektu pozostał cały czas otwarty. Ostatecznie mecz odbył się następnego dnia i zakończył remisem 1:1.

TUŻ PO ODWOŁANIU MECZU SPRAWĘ TAK SKOMENTOWAŁ PROJEKTANT NARODOWEGO:

Architekt Narodowego: to niewyobrażalne, zmienili murawę na cienką, bez drenażu
TVN24

PAP//ec