Nigeryjski afrobeat, ukraiński folk, koreańska nowa fala

Warszawa

mat. organizatoraXI edycja festiwalu Skrzyżowanie Kultur

Artyści z Iranu, Turcji, Tadżykistanu, Pakistanu, Korei Południowej, Nigerii i Ukrainy wystąpią podczas tegorocznej edycji Skrzyżowania Kultur. Jeden z najważniejszych festiwali muzyki świata w Polsce wystartował w poniedziałek i potrwa do niedzieli. Wszystkie koncerty odbywają się w namiocie na placu Defilad.

- Kultura jest dużo ważniejsza od polityki i gospodarki - powiedział na poniedziałkowej konferencji jeden z gwiazd festiwalu, irański muzyk Kayhan Kalhor. - Myślą całej kultury i sztuki jest zbliżanie ludzi. To stanowi podstawę ludzkiego życia. Ciekawość siebie nawzajem, ciekawość innych ludzi to jest największa wartość. Dlatego potrzebujemy kultury - dodał.

Tegoroczna, XI edycja, odbywa się pod hasłem "Muzyczne świątynie". W najbliższym tygodniu wystąpią artyści, o których muzyce dyrektor artystyczna festiwalu Maria Pomianowska powiedziała, że istnieje "na pograniczu świata duchowego i materialnego". Twórcy zaprezentują muzykę etno, której źródła tkwią w ich rodzimych tradycjach.

96-strunowe cymbały

Trzykrotnie nominowany do nagrody Grammy i mający na swoim koncie występy w Carnegie Hall oraz Lincoln Center artysta Kayhan Kalhor otworzył swoim występem tegoroczna edycję festiwalu. Podczas koncertu towarzyszył mu Ali Bahrami Fard - mistrz gry na dulcimerze, czyli 96-strunowych antycznych cymbałach. Inauguracyjny koncert zakończył zaś występ Alireza Ghorbaniego, śpiewaka Irańskiej Orkiestry Narodowej, którego twórczość jest inspirowana tekstami klasycznych irańskich poetów, np. Rumiego i Hafeza, tworzących kolejno w XIII i XIV wieku.

We wtorek na festiwalowej scenie pojawią się artyści z Europy-Środkowo Wschodniej. Będą to m.in. zespoły Hulyaihorod z centralnej Ukrainy oraz polska R.U.T.A., które razem nagrały album "Na uschod. Wolność albo śmierć", na którym zaprezentowali nagrania pieśni buntów Ukrainy, Białorusi i Rosji. Zagrają także białoruska kapela Ethno-Trio Troitsa i wokalistka Nasta Niakrasava. Cykl "Kolektyw Europa" zostanie zamknięty występem Kocani Orkestar z Macedonii.

Zabrzmi polskie etno

Trzeci dzień festiwalu upłynie w ramach wydarzeń 3. edycji Sounds like Poland - projektu, którego celem jest pokazywanie i promowanie artystów, którzy opierają się o tradycyjną polską muzykę. Występy siedmiu rodzimych zespołów będą obserwowane przez publiczność i branżowych specjalistów - menedżerów, promotorów i organizatorów innych festiwali world music. Koncerty te będą "zupełnie bez barier", to znaczy całkowicie otwarte dla publiczności i bezpłatne.

Na scenie pojawią się m.in. Ola Bilińska jako Berjozkele z nowoczesnymi interpretacjami przedwojennych pieśni jidysz, Banda Nella Nebbia z wykonaniami utworów w stylu który sami określają jako radical ethno oraz Maciej Filipczuk z zespołem Goście Weselni, którzy wykonają starodawne mazurki i polki. W środę i czwartek w sali im. Kisielewskiego w Pałacu Kultury i Nauki będą odbywać się również warsztaty i panele dyskusyjne - na przykład o tym, w jaki sposób twórca etno może się wybić na amerykańskim rynku.

Gwiazda afrobeatu z Nigerii

W kolejnych dniach publiczność usłyszy muzykę z Turcji (w wykonaniu Kurda Sivana Perweriego), Tadżykistanu (kwartetu Badakhshan Ensemble), Pakistanu (śpiewaka folk Sain Zahoor), Nigerii (wykonawcy afrobeatu Seun Kuti i zespołu Egypt 80) oraz Mauretanii (grającej na klasycznych instrumentach Noury Mint Seymali z mężem).

Atrakcją tygodnia będą występy twórców z Korei Południowej, których kultura, zdaniem organizatorów, ma wspólne elementy z naszą - chociażby fakt, że oba państwa są ulokowane między dwoma mocarstwami, co przewija się w wytworach sztuki lokalnej. W czwartek zaprezentują się byli studenci z Seulu czyli Geomungo Factory, w sobotę - ośmiu muzyków z zespołu Baraji, a w niedzielę - perkusyjny band Noreum Machi.

Będą uczyć języka bambola

Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się również koncert dla dzieci. Najmłodsi będą mogli posłuchać o griotach - czyli istotnych dla kultury Afryki Zachodniej opowiadaczach i muzykach. Dzieci będą mogły również nauczyć się afrykańskiego tańca i podstawowych słów m.in. w języku bambola, którego używa ludność Burkina Faso.

Wydarzenia festiwalowe odbywają się w namiocie przed Pałacem Kultury i Nauki od strony ul. Świętokrzyskiej.

Alireza Ghorbani | Sahar Saebnia
Seun Kuti & Egypt 80 | JohannSauty-CF8A0759
Sain Zahoor | Waheed Khalid
Noreum Machi | Yonghoon Han
R | Bartek Muracki
Nasta Niakrasava | mat. organizatora
łivan Perwer | mat. organizatora
Kayhan Kalhor | Todd Rosenberg
Geomungo Factory | mat. organizatora
Ethno Trio Troitsa | Juliana Voloz
Baraji | Seung Yull Nah
Alireza Ghorbani | Sahar Saebnia
Seun Kuti & Egypt 80 | JohannSauty-CF8A0759
Sain Zahoor | Waheed Khalid
Noreum Machi | Yonghoon Han
R | Bartek Muracki
Nasta Niakrasava | mat. organizatora

PAP/jk/b