"Nigdy nie możemy pozostać obojętni wobec zła"

TVN Warszawa

"Nigdy nie możemy pozostać obojętni wobec zła" TVN24
wideo 2/2

Auschwitz-Birkenau to miejsce niewyobrażalnych potworności i tragedii, nigdy nie możemy pozostać obojętni wobec zła - powiedział w sobotę sekretarz stanu USA Rex Tillerson podczas uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

W sobotę odbyły się uroczystości 73. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz.

- W imieniu narodu amerykańskiego jestem zaszczycony, mogąc razem z naszymi polskimi przyjaciółmi uczcić 73. rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz-Birkenau. Auschwitz-Birkenau to miejsce niewyobrażalnych potworności i tragedii, natomiast musimy pamiętać, co wydarzyło się tam i w podobnych obozach podczas rządu terroru nazistów - mówił sekretarz stanu USA.

Szef amerykańskiej dyplomacji przekonywał, jak ważna jest pamięć o tych, którzy przeżyli śmierć swoich bliskich. - Chylimy również czoła przed wieloma aktami odwagi za strony tych, którzy schronili skazanych na śmierć, samych siebie wystawiając na niebezpieczeństwo - podkreślił Tillerson.

"Nigdy więcej"

- Na tę okazję przypominam, że nigdy nie możemy pozostać obojętni wobec zła. Sojusz Zachodu postawił sobie za cel zabezpieczenie i zagwarantowanie, że nigdy nie dojdzie do tego ponownie. Jeden z największych synów Polski, papież Jan Paweł II, rozumiał, czym była twarz zła, gdy mówił: nikomu nie wolno przechodzić obojętnie obok tragedii Shoah. Gdy świętujemy ten dzień, w milczącej pamięci powtarzajmy słowa naszego własnego zaangażowania: nigdy więcej, nigdy więcej - mówił szef amerykańskiej dyplomacji.

Secretary Tillerson spoke with Jewish community members and two Holocaust survivors at the Warsaw Ghetto Heroes Monument #InternationalHolocaustRememberanceDay @statedept pic.twitter.com/pzsCCfclWl— US Embassy Warsaw (@USEmbassyWarsaw) 27 stycznia 2018

Podczas uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie Tillersonowi towarzyszyli m.in. szefowa gabinetu sekretarza stanu Margaret Peterlin, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Paul Wayne Jones oraz przedstawiciele żydowskiej społeczności w Polsce, wśród nich historyk i dziennikarz, więzień obozu Auschwitz-Birkenau Marian Turski. Na początku uroczystości przewodnicząca gminy wyznaniowej żydowskiej Anna Chipczyńska odczytała Psalm Dawidowy.

Sobota jest drugim i ostatnim dniem wizyty Tillersona w Warszawie.

Wyzwolenie obozu Auschwitz-Birkenau

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwaliło w listopadzie 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 r. Liczbę Żydów zamordowanych przez nazistów i ich sojuszników w czasie II wojny światowej ocenia się łącznie na około sześć milionów, z czego prawie trzy miliony ofiar stanowili polscy Żydzi.

Niemcy mordowali ludność żydowską m.in. w wielu założonych przez siebie obozach zlokalizowanych na terenie Polski. W Auschwitz-Birkenau życie straciło około miliona Żydów, w Treblince około 900 tysięcy, w Bełżcu - 500 tys., w Sobiborze - 250 tys., w Chełmnie nad Nerem - 150 tys., na Majdanku - 60 tys.

PAP/kk

zdjęcie główne: PAP/Rafał Guz