Niezwykłe zdjęcia Marilyn na wystawie. Kolekcja idzie na sprzedaż

Warszawa

okręg warszawski ZPAFWystawa fotografii Holywood Marilyn Monroe

Wystawa zdjęć "Hollywood Marilyn Monroe" autorstwa przyjaciela aktorki i fotografa Miltona H. Greenea to propozycja Starej Galerii ZPAF. I być może ostatnia szansa, żeby te zdjęcia zobaczyć. Jako część kolekcji, wraz z fotografiami innych gwiazd kina, trafią wkrótce na aukcję.

Milton H. Greene to nieżyjący już amerykański fotograf gwiazd filmowych oraz modelek dla czasopism, m.in. Harpers Bazaar, Life, Look, Town & Country i Vogue.

- Greeneowi, jako jednemu z nielicznych fotografów, udało się przedrzeć przez maski póz i gestów Marilyn i pokazać jej prawdziwe wnętrze - szalenie samotnej, wrażliwej i w jakimś sensie smutnej kobiety - pisze Anna Wolska z Okręgu warszawskiego ZPAF na stronie internetowej związku.

- Przyjaźń i współpraca Greenea z Marilyn Monroe trwała kilka lat. Od pierwszego spotkania w 1953 roku, kiedy Marilyn osiągnęła już status gwiazdy, do 1957 roku, wkrótce po tym, gdy Marilyn Monroe wyszła po raz kolejny za mąż, tym razem za Arthura Millera. Poznali się kilka lat wcześniej w trakcie jednej z sesji. Tajemnicą poliszynela jest ich romans, faktem zaś ogromna pomoc i przyjaźń jaką Milton Greene zaoferował i otoczył Marilyn - podaje kuratorka wystawy.

Sinatra, Hepburn, Minelli

Bohaterami zdjęć amerykańskiego fotografa byli także Frank Sinatra, Audrey Hepburn, Lisa Minelli, Marlene Dietrich, Paul Newman, Alfred Hitchcock i Marlon Brando.

Na jednej z fotografii widzowie zobaczą Brando, który wspólnie z Monroe pozuje z pokaźnych rozmiarów zaproszeniem na premierę melodramatu z 1955 r. ("Tatuowana róża" w reż. Daniela Manna, gdzie główne role zagrali Burt Lancaster i Anna Magnani). Widzowie zobaczą także pojedyncze fotografie Monroe stylizowanej na sex ikonę, jej portrety, fotografie z planów filmowych i imprez.

Jak informuje PAP, Wolska podkreśla, że za najcenniejsze można uznać prywatne zdjęcia gwiazdy, jak to ukazujące aktorkę jakby przyłapaną we własnej sypialni w łóżku.

- Ta wystawa to opowieść o Hollywood - dla jednych będącego fabryką snów, dla innych więzieniem zbudowanym z własnych marzeń, ambicji i talentu - podkreśla Wolska.

Kolekcja na sprzedaż

Kolekcja Miltona Greenea znajduje się obecnie w posiadaniu likwidowanego Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego (FOZZ). Trafiła do funduszu w ramach spłaty długu przez prowadzącego z nim wcześniej interesy amerykańskiego biznesmena Dino Matingasa. W 1992 r. likwidator FOZZ w procesie o pieniądze funduszu żądał od Matingasa zwrotu 15,5 mln dolarów oraz odszkodowania w wysokości 5 mln dol. Kolekcja ta - jak informuje Ministerstwo Finansów - ma zostać sprzedana. Na tym etapie jeszcze trudno podać konkretne daty aukcji. - Każda informacja o aukcji będzie szeroko nagłaśniana przez FOZZ, aby każdy mógł wziąć w niej udział - poinformowała PAP rzeczniczka resortu finansów Małgorzata Brzoza. Wartość finansowa kolekcji, liczącej 3870 fotografii, wynosi ponad 680 tys. dolarów. Poza zdjęciami gwiazd, znajdują się wśród nich również prace Greenea dla czasopism oraz fotografie prywatne np. zdjęcia rodziny, ujęcia na ulicach. Kolekcja zawiera niewielką liczbę zdjęć innych autorów, m.in. przedstawiających samego Greenea. Najbardziej znane zostało zrobione przez znanego fotografa magazynu "Life", Gordona Parksa.

Wielka gwiazda

Marilyn Monroe (1926-1962) to gwiazda takich klasyków kinematografii jak "Mężczyźni wolą blondynki", "Pół żartem, pół serio" czy "Skłóceni z życiem".

Karierze aktorki towarzyszyło nieustanne pasmo nieszczęśliwych miłości, flirtów i skandali. Współpracowała z tak cenionymi reżyserami, jak Billy Wilder, John Huston, a jej ekranowymi partnerami byli m.in. Cary Grant, James Stewart, Clark Gable.

Aktorka zmarła, najprawdopodobniej śmiercią samobójczą, w wieku 36 lat.

Wernisaż wystawy odbędzie się 6 sierpnia w warszawskiej Starej Galerii Związku Polskich Artystów Fotografików (plac Zamkowy 8) - dzień po 50. rocznicy śmierci Monroe.

Ekspozycję będzie można oglądać do 7 września, w godzinach: pon.-pt. 12.00-18.00, sob-nd. 14.00-18.00. Wstęp będzie wolny.

PAP/su//mz