Nieznany film z przedwojennej Warszawy. "Jest piękny"

TVN Warszawa


Eleganckie samochody na Krakowskim Przedmieściu, bryczka ruszająca sprzed Hotelu Europejskiego, niańki z dziećmi w Ogrodzie Saskim i żydowskie kramy na Nalewkach. W internecie pojawił się kolejny kolorowy film z przedwojennej Warszawy.

Film trwa aż 12 minut i pojawił się na portalach filmowych. Jego oryginał zamieszczony został na stronie historicfilms.com. Całość nagrania trwa ponad 40 minut, ale zawiera materiał z różnych stron świata. – Wygląda to na prywatne nagranie z wycieczki po świecie. Dopiero wczoraj dowiedziałem się o istnieniu tego filmu. Jest piękny – zachwyca się varsavianista Ryszard Mączewski z fundacji Warszawa1939.pl.

Jak dodaje, zdjęcia przedwojennej stolicy w kolorze sprawiają, że staje się nam dużo bliższa, niż na czarno-białych kadrach, do których przywykliśmy. W przeciwieństwie do poprzedniego filmu, o którym pisaliśmy, ten prawdopodobnie nie jest "podkolorowany" post factum.

Jak twierdzą varsavianiści, w związku z masową digitalizacją archiwów na całym świecie, można się spodziewać, że jeszcze nie raz wypłyną nieznane filmy z przedwojenną Warszawą – niezniszczonymi kamienicami i mieszkańcami z zaciekawieniem patrzącymi w oko kamery.

TUTAJ MOŻESZ OBEJRZEĆ FILM

bako/roody