Niewinni Czarodzieje w Warszawie. Po raz ósmy

Warszawa

MPWRusza festiwal Niewinni Czarodzieje

Warsztaty kulinarne, freestyle'owe i śledcze, przegląd filmów, wykłady o architekturze, koncert Ani Dąbrowskiej i prywatka z remiksem utworów z lat 90., to tylko część programu VIII edycji Warszawskiego Festiwalu Niewinni Czarodzieje.

To ósma edycja festiwalu, który rozpoczął się w 2006 r. odsłoną przybliżającą wydarzenia października 1956 r. Następne edycje były poświęcone kolejnym dekadom w XX-wiecznej historii Polski. Obecna odsłona przybliża okres lat 90., a jej hasło przewodnie "Nie ma przebacz", nawiązuje do cytatu "Nie ma przeproś" z popularnego w tamtym okresie serialu "Ekstradycja".

Obciachowa estetyka

- Z latami 90. na pewno kojarzy nam się kilka rzeczy, które nie pozostawiają nas obojętnymi. Były to lata dynamiki, chaosu, wykuwania się korzeni obecnej Polski, które wiązało się jednak też często z pewną nieco "obciachową" estetyką. Towarzyszyła temu także mocno obecna w tamtym okresie przestępczość, związana ze znanym wówczas powiedzeniem, że "pierwszy milion trzeba ukraść". Dużo będziemy więc mówić o kwestiach kryminalnych, ponieważ ten wątek był wówczas stale obecny - mówił Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Organizatorem Festiwalu jest Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział muzeum.

Festiwal rozpoczął się w środowy wieczór dyskusją "Warszawskie zbrodnie estetyczne" w Hotelu Czarny Kot z udziałem m.in. architekta Czesława Bieleckiego oraz publicysty Jerzego S. Majewskiego i krytyka architektury Jarosława Trybusia. Później w Cafe Zagadka zaplanowano wykład dziekana Wydziału Kryminalistyki UW prof. Tadeusza Tomaszewskiego pt. "Daj to na papier - czy istnieje fałszerstwo doskonałe?"

Warsztaty kryminalne

W drugim dniu festiwalu w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędą się terenowe warsztaty kryminalne pt. "A kto umarł ten nie żyje", w których wezmą udział specjaliści z Centrum Nauk Sądowych UW.

W piątek zaplanowano związane z tematyką śledczą warsztaty pisania scenariuszy kryminalnych "35 mm zbrodni" w Bahama Films. Później w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się spotkanie ze specjalistą od publicznego wizerunku Markiem Kochanem poświęcone reklamom lat 90. pt. "Sztuczne raje". Wieczorem we Freedom Clubie będzie miał miejsce koncert Ani Dąbrowskiej "Szał, dziki szał, czyli Ania śpiewa lata 90.", po którym rozpocznie się "silent disco" pt."Wszyscy razem w jednym tempie", który poprowadzą DJ'e Oshowski, Bold i Horhe.

Szczękoblaszakowiec Dżon

Sobotnie przedpołudnie rozpoczną warsztaty kulinarne z Agnieszką Kreglicką "Pomielony razem z budą" w restauracji El Popo. W południe w Klubie Chwila odbędą się hip-hopowe warsztaty tekściarsko-freestyle’owe prowadzone przez rapera Duże Pe pt. "Stolica rapu". Po południu w klubie Czarny Rynek zaplanowano spektakle teatrów improwizacji Klancyk i Ab Ovo "Szczękoblaszakowiec Dżon". Wieczorem w Reducie Banku Polskiego będzie dancing i koncert Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej pt. "Pecunia non olet. Dancing na bank. Od House of Pain do Ace of Base".

W niedzielne południe zaplanowano dalszy ciąg hip-hopowych warsztatów tekściarsko-freestyle’owych "Stolica rapu" w Klubie Chwila. Po południu w kawiarni PaństwoMiasto odbędzie się spotkanie m.in. z dziennikarką Bogną Świątkowską i DJ Voltem o początkach warszawskiej sceny hip-hopowej pt. "Normalnie o tej porze". Wieczorem będzie miał miejsce prowadzony przez dziennikarza Kamila Śmiałkowskiego w Cafe Kulturalna przegląd "najgorszych polskich filmów lat 90." pt. "Ucieczka z kina".

Szczegóły festiwalu, informacje o rejestracji i biletach znaleźć można na www.niewinniczarodzieje.pl.

PAP, wp//ec