Najnowsze

Niewielka tabliczka na dawnej katowni. "Żołnierzom niezłomnym mieszkańcy"

Najnowsze


Na Pradze, na budynku dawnej katowni bezpieki przy ul. św. Cyryla i Metodego, odsłonięto tablicę upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych.

"Polskim Żołnierzom Niezłomnym w hołdzie mieszkańcy Pragi" - taki napis znajduje się na niewielkiej tablicy. Jest też data: 4 listopada 2014. Nad napisem znajduje się biało-czerwona flaga.

Jak informuje portal Polityka Warszawska, na uroczystości odsłonięcia tablicy datę tłumaczyła Grażyna Borkowska, przedstawicielka mieszkańców. - Jest to data rocznicy rzezi Pragi, a pojęcie żołnierzy niezłomnych może dotyczyć także tych, którzy ginęli wcześniej niż w XX wieku - powiedziała.

- Mam nadzieję, że dziś, patrząc na nas z nieba, są dumni, że to właśnie praskie społeczeństwo, pamięta o tym, o co oni walczyli - cytuje Pawła Lisieckiego, burmistrza dzielnicy, Polityka Warszawska.

Środowe uroczystości

Uroczystość odsłonięcia miejsca pamięci odbyła się w środę 13 maja, w urodziny rtm. Witolda Pileckiego. Wzięli w niej udział miejscy urzędnicy, mieszkańcy Pragi Północ, a także lokalni społecznicy.

W trakcie spotkania dziękowano także, za usunięcie z placu Wileńskiego pomnika Czterech Śpiących.

Żołnierze Wyklęci

Żołnierze Wyklęci - to żołnierze antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy swoją walkę o wolną Polskę z reżimem komunistycznym przypłacili życiem lub też przez prawie pół wieku żyli w PRL-u z piętnem "bandytów" i "faszystów", jak określała ich komunistyczna propaganda.

W lutym 2011 r. ustanowiono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych upamiętnia rocznicę wykonania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa wyroku śmierci na przywódcach WiN-u. 1 marca 1951 r. siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec - zostało zastrzelonych w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

su/lulu

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości