Niewidomi zagłosują samodzielnie

Warszawa

| BBC, Reuters, PAPGłosowanie w niedzielę, fot. TVN Warszawa

Osoby niewidzące będą mogły same oddać głos w wyborach na prezydenta Warszawy. Umożliwią im to nakładki na karty do głosowania, które będzie można otrzymać w lokalu wyborczym w dniu głosowania.

Zastępca urzędnika wyborczego w Urzędzie Miasta st. Warszawy Łukasz Pardyka powiedział PAP, że w dniu wyborów we wszystkich komisjach wyborczych na terenie miasta powinna znajdować się co najmniej jedna taka nakładka na kartę do głosowania.

Numer kandydata

Będzie ona w kolorze czarnym, takiego samego formatu jak karta do głosowania, czyli A4. Na nakładce będą wycięte okienka, pokrywające się z kratkami na karcie wyborczej; aby oddać ważny głos, należy postawić znak "x" przy nazwisku tylko jednego kandydata.

Nazwiska kandydatów na karcie do głosowania będą umieszczone w kolejności alfabetycznej; przy każdym będzie numer. Niewidomy wyborca będzie musiał zapamiętać, jaki numer przypada kandydatowi, na którego chce oddać głos. W przypadku trudności taki wyborca będzie mógł poprosić członka komisji wyborczej o odczytanie nazwisk. Dopuszczalna jest także pomoc członka komisji przy dopasowywaniu nakładki do kartę.Pardyka powiedział, że urząd zaplanował wyprodukowanie około 1 tys. nakładek w Warszawie; koszt całego przedsięwzięcia ma wynieść 4-5 tys. zł.

Ważna infolinia

800 70 70 47 to numer infolinii urzędu miasta. Do niedzieli, będzie ona działała w rozszerzonym zakresie. Dzwoniący będą mogli dowiedzieć się o lokalizacji siedzib obwodowych komisji wyborczych oraz udogodnieniach dla osób niepełnosprawnych i osób mających problemy z poruszaniem się. Infolinia jest bezpłatna.Czas działania:piątek 19 listopada, godz. 08.00 – 22.00 sobota 20 listopada, godz. 8.00 -22.00 niedziela 21 listopada, godz. 8.00- 22.00

ran