Nieudany zamach na komisariat. Zatrzymano trzy osoby

Najnowsze

TVN24Policja o próbie ataku na komisariat

Trzech mężczyzn wpadło w ręce policji podczas przygotowań ataku na komisariat policji we Włochach. Jak informuje komenda stołeczna zatrzymani mieli ze sobą ładunki wybuchowe.

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek na terenie komisariatu Warszawa Włochy przy ul. 17 stycznia. Trzech mężczyzn chciało podłożyć ładunek wybuchowy pod dwa samochody policyjne.

Jak podczas konferencji poinformował rzecznik prasowy stołecznej policji Mariusz Mrozek, do zatrzymań doszło "na gorącym uczynku". Wcześniej do policji napływały informacje operacyjne w tej sprawie. Jak dodał, miejsce przewidzianego ataku - na skutek tych informacji - objęte było "bardzo szczegółowym nadzorem".

Chcieli podłożyć materiały wybuchowe

- W nocy z niedzieli na poniedziałek policjanci zwrócili uwagę na pojedyncze osoby, które kręciły się wokół obiektu, później jedna osoba stanęła na czatach, a dwie inne osoby podkładały ładunki wybuchowe - precyzuje Mrozek.

Według relacji funkcjonariuszy mężczyźni zaczęli uciekać, ale policjanci ich zatrzymali. Na miejsce wezwano pirotechników, ładunki zostały zabezpieczone.

- Były to ładunki skonstruowane z dwóch butli z płynem zapalającym, w środku był dodatkowy materiał, który wznieciłby eksplozję. Lont przygotowany był w taki sposób, aby zatrzymani mogli opuścić teren. Ładunki bez problemy zniszczyłyby samochody - precyzuje prokurator Michał Dziekański.

Nie przyznali się

Zatrzymani już usłyszeli zarzuty nielegalnego posiadania materiałów o charakterze wybuchowym i podłożenia je pod policyjne samochody. Zostali tymczasowo zatrzymani na trzy miesiące.

- Podejrzani zostali przesłuchani, nie przyznali się do popełnienia przestępstwa i odmówili złożenia wyjaśnień. Nie znamy na tę chwilę motywu ich działania - zaznaczył prokurator Michał Dziekański.

Zamach przygotowali mężczyźni w wieku 17-35 lat. Byli związani ze środowiskiem anarchistycznym. Grozi im do ośmiu lat pozbawienia wolności.

PAP/kz/sk