Najnowsze

Nieśli pomoc represjonowanym robotnikom. 40. rocznica powołania KOR

Najnowsze

40
TVN2440

Mija 40 lat od założenia Komitetu Obrony Robotników. Opozycyjna organizacja działała przez rok, od września 1976 roku. Sprzeciwiała się polityce władz PRL i pomagała osobom represjonowanym. W Warszawie odbyła się konferencja z udziałem działaczy opozycji demokratycznej lat 70.

W konferencji zorganizowanej z okazji 40. rocznicy powołania Komitetu Obrony Robotników wzięli udział dawni działacze opozycji demokratycznej lat 70. ubiegłego wieku, m.in. Adam Michnik, Bogdan Borusewicz, Ludwik Dorn czy Leszek Moczulski.

- Powstanie jawnej opozycji było wydarzeniem historycznym, które nie tylko decydowało o dziejach Polski, ale o dziejach powszechnych – powiedział Leszek Moczulski.

- Była w tym siła KOR, że to była wspólnota, którą łączyła przyjaźń polityczna. Odwołuje się do Arystotelesa. Potem, jak wybuchła Solidarność i pożytek się skończył, to i przyjaźń się skończyła, ale takie są koleje życia – dodał Ludwik Dorn. Adam Michnik powiedziała, że filozofią towarzyszącą KOR-owskiemu myśleniu, było wymuszenie na władzach PRL, żeby respektowały swoje prawo.

- Więc, jak dziś słyszę czasem, że suweren jest ważniejszy od konstytucji, to nie wyobrażam sobie, żeby w bardziej brutalny sposób można było zaprzeczyć duchowi i etosowi KOR-u – powiedział Adam Michnik.

Adam Michnik o 40
Adam Michnik o 40TVN24

Spalili gmach komitetu

KOR powstał po wydarzeniach z 25 czerwca 1976 roku, kiedy robotnicy przede wszystkim w Radomiu i Ursusie wystąpili przeciwko ogłoszonej dzień wcześniej przez władze PRL znaczącej podwyżki cen. W Radomiu spalono gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR, w Ursusie unieruchomiono linie kolejową, wiodącą m.in. z Moskwy do Berlina. Komunistyczne władze wycofały się z podwyżek, ale na robotników, uczestników wydarzeń spadły ciężkie represje. Bito ich na komendach milicji, a następnie skazywano na wieloletnie wyroki.

Pomoc robotnikom zainicjowały środowiska harcerzy, związanych z drużyną "Czarnej Jedynki", a także środowisko wcześniej represjonowane za udział w wydarzeniach marca 1968 roku. Rodziny skazywanych robotników otrzymywały pomoc prawną i materialną.

Środowisko niosące pomoc sformalizowało swoje działania i 23 września 1976 roku powołany został "Komitet Obrony Robotników - ofiar represji w związku z wydarzeniami 25 Czerwca 1976".

skw/gp

Pozostałe wiadomości