"Nieroby, debile, skąd się bierzecie?" Praca kontrolera na szokującym filmie

Najnowsze

ZDMKolejny spot kampanii "Kontroluj się"

Wyzwiska, zastraszanie, poniżanie to codzienność pracowników Zarządu Dróg Miejskich, którzy kontrolują auta w strefie płatnego parkowania. Drogowcy opublikowali film, który pokazuje, jak niektórzy kierowcy reagują na 50-złotowy mandat. Poziom chamstwa szokuje.

"Kontrolerzy Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego codziennie narażeni są na agresję. Nie wierzysz? Zobacz, jak wygląda ich praca" - piszą urzędnicy i udostępniaja kolejny spot w ramach akcji "Kontroluj się". W poprzednim wystąpili aktorzy, ten jest zbitką scen, które wydarzyły się naprawdę. Zostały nagrane przez kontrolerów podczas ich interwencji.

"Zna pan więcej niż 150 słów?"

Słyszymy na nich: "Nieroby jesteście i tyle", "Jakby tu nie było ludzi, to bym cię tak nap…, żebyś nie mógł chodzić. Żeby cię obsypało!", "Zna pan więcej niż 150 słów?", "Debile, nie potraficie zrobić czegoś a wlepiacie mandat w 3 minuty", "Nie wiem skąd wy się bierzecie, trzeba mieć specyficzny rodzaj charakteru, żeby coś takiego robić".

Niektóre wypowiedzi są po prostu stekiem rynsztokowych obelg, które nie nadają się do cytowania nawet po wykropkowaniu.

Na koniec filmu pojawia się zdanie: "Kontroluj się". Pod takim hasłem urzędnicy ratusza i ZDM prowadzą kampanię społeczną, która ma zwrócić uwagę na to, jak trudna jest praca kontrolerów SPPN i z jaką agresję ze strony kierowców mierzą się na co dzień. Tymczasem, jak przypomina miasto, ich praca przynosi wymierne korzyści: "Dochody z parkowania przeznaczane są przecież na rozwój miasta, m.in. na remonty dróg".

Drogowcy zabiegają o przyznanie kontrolerom statusu funkcjonariusza publicznego. Wówczas agresja wobec nich mogłaby być surowiej i skuteczniej karana.

Poniżyć za 50 złotych

Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego obejmuje dziś około 30 tys. miejsc parkingowych w centrum miasta. Celem jest zwiększenie rotacji na miejscach parkingowych, aby łatwiej było zaparkować osobom które muszą wjechać do centrum. Stawki opłat wynoszą (zgodnie z limitem ustalonym ustawowo) od 3 do 4,2 zł za godzinę. W przypadku braku opłaty nakłada 50 zł mandatu.

Kontrole w SPPN prowadzi 47 osób, w tym 13 kobiet. Wszyscy są pracownikami ZDM. "Niektórzy kierowcy są w stanie posunąć się naprawdę daleko, aby uniknąć kary w wysokości 50 złotych" - piszą organizatorzy akcji. Jak daleko? Odpowiedź w filmiku, zapewne nie ostatnim.

Tak wyglądał pierwszy spot kampanii:

Spot kampanii "Kontroluj się" ZDM

kz/b