Nieprawidłowości przy przetargach. Jest areszt dla burmistrza Pułtuska

Warszawa

cba.gov.plCBA o zatrzymaniach władz Pułtuska

Sąd Rejonowy w Białymstoku zdecydował w czwartek o tymczasowym aresztowaniu burmistrza Pułtuska, który jest podejrzany o "przyjęcie korzyści majątkowej". Niedawne zatrzymania samorządowca oraz siedmiu innych osób mają związek ze sprawą korupcyjną przy przetargach budowlanych.

Chodzi o nieprawidłowości przy pracach budowlanych w szkole i internacie (wartość około milion złotych) i miejskich żłobków (około trzy miliony). W tej sprawie CBA zatrzymało burmistrza i wiceburmistrza Pułtuska oraz sześć innych osób, o czym informowaliśmy na tvnwarszawa.pl.

W czwartek Prokuratura Regionalna w Białymstoku postawiła zarzuty trzem osobom: burmistrzowi Pułtuska oraz dwóm przedsiębiorcom. Skierowała też do sądu wnioski o tymczasowe areszty.

Areszt dla burmistrza

Sąd Rejonowy w Białymstoku, który rozpatrywał wnioski prokuratury, zdecydował o tymczasowym areszcie na trzy miesiące wobec burmistrza Pułtuska.

Wobec kolejnego mężczyzny podejrzanego o popełnienie zarzucanych mu czynów sąd również zadecydował o tymczasowym areszcie na trzy miesiące, ale z możliwością zmiany tego środka na poręczenie majątkowe w wysokości 100 tysięcy złotych.

Wniosku o areszt tymczasowy dla trzeciej osoby sąd nie uwzględnił, ale zastosowano wobec niej 50-tysięczną kaucję.

Orzeczenie sądu jest nieprawomocne, podejrzani mogą się od tej decyzji odwołać.

Zarzuty dla zatrzymanych

Podejrzanych w tej sprawie jest osiem osób: burmistrz Pułtuska, wiceburmistrz, urzędnicy miejscy i przedsiębiorcy. Zatrzymani usłyszeli zarzuty przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inne osoby, uczestnictwa w zmowie przetargowej, przedłożenia nierzetelnych dokumentów w celu uzyskania dotacji. Za takie przestępstwa grozi do 10 lat więzienia.

Jak informował rzecznik Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Paweł Sawoń, wobec burmistrza Pułtuska rozszerzono zarzuty o przyjęcie oraz żądanie korzyści majątkowej znacznej wartości, a jeden z przedsiębiorców usłyszał także zarzut wręczenia korzyści majątkowej.

Wobec wiceburmistrza i dwóch urzędników miejskich prokuratura zastosowała poręczenie majątkowe od 20 do 50 tysięcy złotych. Podejrzani mają też zakaz udziału w postępowaniach przetargowych. Wobec dwóch pozostałych zatrzymanych zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 40 i 70 tysięcy złotych, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju.

PAP/kw/b