Przygotuj się na:

FERIE W KOMUNIKACJI

W czasie ferii zimowych autobusy i tramwaje będą jeździć według zmienionych rozkładów jazdy.

Nieporęt nie chce do Warszawy. Miażdżąca większość przeciw

TVN Warszawa

Michał Olszewski o referendum w NieporęcieTVN24
wideo 2/4

W referendum w Nieporęcie 4 tys. 173 mieszkańców, czyli 96,09 proc. zagłosowało przeciw włączeniu do metropolii warszawskiej. Za było zaledwie 170 osób, czyli niespełna 4 proc głosujących. Frekwencja wyniosła 39,5 proc.

Aby referendum mogło być uznane za ważne, konieczna była co najmniej 30-procentowa frekwencja.

Mieszkańcy w referendum odpowiedzieli na pytanie: "Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m.st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Nieporęt?".

- Zamknęliśmy już wszystkie lokale. O wynikach będziemy informować na bieżąco - powiedziała nam w niedzielę o 21. Dorota Brzozowska z urzędu gminy.

Po północy wszystko było już jasne. Urzędniczka podała oficjalne wyniki. - Uprawnionych było 11 142 osób. Udział wzięło 4401. Frekwencja wyniosła 39,5 procent. Głosów na "nie" było 4173, czyli 96,06 procent. Na "tak" zagłosowało 170 osób - 3,91 proc. - przekazała Brzozowska.

W sumie oddano 4 tysiące 343 głosy ważne. Frekwencja wyniosła dokładnie 39,49 proc.

Głosowanie przebiegło bez incydentów. Lokale obwodowej komisji do spraw referendum zamknięte zostały bez opóźnień, czyli o 21. Mieszkańcy mogli głosować od 7.00 rano.

Wójt zadowolony z frekwencji

Według wójta gminy Macieja Mazura, wynik jasno pokazuje jakie jest zdanie mieszkańców o metropolii warszawskiej na zasadach zaproponowanych przez PiS. - Chciałbym bardzo podziękować wszystkim mieszkańcom za to, że poszli do punktów wyborczych i że zabrali głos w tej najważniejszej sprawie w naszej gminie. Wynik oznacza, że mieszkańcy chcą gminy na dotychczasowych zasadach - skomentował w rozmowie z tvnwarszawa.pl Mazur.

- Jestem bardzo zadowolony z frekwencji. W niektórych obwodach samego Nieporętu wyniosła ona 52 procent. Trzeba pamiętać że jesteśmy rozległą gminą, mamy 15 sołectw. Teraz jest też trudny okres komunijny. Mimo to, mobilizacja mieszkańców była bardzo wysoka. 40 proc jak na gminę wiejską jest bardzo dobrym wynikiem - podsumował wójt.

Uznanie dla mieszkańców wyraziła także Hanna Gronkiewicz-Waltz. "Suweren bezlitosny dla #LexSasin. Brawo mieszkańcy! #NieDlaPiS" - napisała na Twitterze prezydent Warszawy.

Wyniki referendum
tvnwarszawa.pl

PiS wycofało projekt

Projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy trafił do Sejmu pod koniec stycznia. Pomysł zakładał, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin.

Na sprzeciw lokalnych włodarzy nie trzeba było długo czekać. Gminy kolejno podejmowały krytyczne stanowiska i uchwały o przeprowadzenie referendum. Pierwsze ważne referendum przeprowadzono w Legionowie, gdzie blisko 95 proc. biorących udział w głosowaniu oświadczyło, że nie chce dołączenia do Warszawy.

Ostatecznie PiS wycofało się z projektu, o czym poinformował poseł Jacek Sasin pod koniec kwietnia. Zastrzegł jednak, że prace zmierzające do powstania takiej metropolii nie powinny całkowicie ustać. - Uważamy, że ustawa jest potrzebna i w jakiejś przyszłości powinna zafunkcjonować - mówił.

Referendum w Konstancinie

Nieporęt to jedna z gmin, która nie zrezygnowała z referendum po wycofaniu się z projektu przez Prawo i Sprawiedliwość. We wtorek radni z Błonia, Michałowic, Grodziska Mazowieckiego i Milanówka zdecydowali, że referenda w ich gminach nie odbędą się. Dzień później z plebiscytu zrezygnowały Izabelin i Pruszków.

Kolejne referendum w sprawie "wielkiej Warszawy" odbędzie się w gminie Konstancin-Jeziornie - zaplanowano je na 28 maja.

Zobacz co Jacek Sasin mówił o referendach:

"Te referenda nie mają sensu"TVN24
wideo 2/4

md/mś/md/b/jb