Niemiecki kardynał odwiedził Muzeum Powstania Warszawskiego

Warszawa

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec kard. Reinhard Marx zwiedził w poniedziałek po południu Muzeum Powstania Warszawskiego. Wizytę w tym miejscu określił jako nie tylko bardzo interesującą, ale też emocjonalną.

Wcześniej kard. Marx odwiedził parafię św. Stanisława Kostki na Warszawskim Żoliborzu. Wspólnie z metropolitą warszawskim kard. Kazimierzem Nyczem złożył kwiaty na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Przypomniał, że był już tu w 1986 r. jako opiekun wycieczki niemieckiej młodzieży akademickiej.

"Emocjonalna wizyta"

W Muzeum Powstania Warszawskiego kard. Marksa przywitał dyrektor placówki Jan Ołdakowski. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec wizytę rozpoczął od krótkiej modlitwy w kaplicy. Następnie, w towarzystwie m.in. rzecznika Episkopatu Polski ks. Józefa Klocha, przez półtorej godziny zwiedzał muzeum. Obejrzał poszczególne sale wystawowe oraz krótki film "Miasto ruin", prezentujący zburzoną w czasie wojny Warszawę. Na zakończenie wizyty kard. Marx złożył wpis w pamiątkowej księdze oraz zapalił światło przy Murze Pamięci, na którym znajdują się nazwiska poległych powstańców.

- To dla mnie nie tylko bardzo interesująca, ale także emocjonalna wizyta. Jestem tutaj 1 września, w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Muzeum w wyjątkowy sposób prezentuje Powstanie Warszawskie, które wybuchło pierwszego sierpnia, 70 lat temu - powiedział PAP kard. Marx.

Podkreślił, że relacje między Polską i Niemcami po wojnie były niezwykle istotne także dla przyszłości Europy. W jego opinii, bardzo ważne jest, aby między oboma państwami, obywatelami i kościołami panowały bardzo dobre stosunki z uwagi na "tragiczną historią, którą mieliśmy".

- Było dla mnie oczywiste, że po wyborze na stanowisko przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec (został wybrany 12 marca 2014 r.) bardzo szybko przyjadę do Polski - dodał Marx.

Zwiedzanie z wymiarem moralnym

Jan Ołdakowski powiedział PAP, że dla muzeum wizyta kard. Marksa jest szczególna. - Rzadko zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego ma wymiar moralny, wyraźnie nawiązuje do pojednania polsko-niemieckiego. To jest dla nas wyjątkowa wizyta i cieszymy się, że zwiedzanie muzeum znalazło się w programie wizyty, która jest związania przede wszystkim z rocznicą wybuchu II wojny światowej - dodał Ołdakowski.

Kard. Marx przyjechał do Warszawy z Gliwic, gdzie w niedzielę uczestniczył w uroczystościach z udziałem przewodniczącego episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, związanych z rocznicą "Prowokacji Gliwickiej", czyli atakiem na radiostację w 1939 roku przez przebranych w polskie mundury Niemców. Stała się ona dla Adolfa Hitlera pretekstem do rozpoczęcia wojny.

Episkopat Polski podczas obrad biskupów diecezjalnych 25 sierpnia na Jasnej Górze przygotował specjalny dokument poświęcony obchodom 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Hierarchowie podkreślają w nim, że "przebaczenie jest niezbędnym warunkiem zaistnienia pokoju" oraz że "nie można rozpocząć żadnego procesu pokojowego, jeżeli w ludziach nie dojrzeje postawa szczerego przebaczenia".

Petra Reiber, burmistrz Westerlandu przeprosiła za "rzeź Woli":

PAP/b

Burmistrz Westerlandu prosi o wybaczenie
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl