Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Nielegalny namiot ONR. "Będzie wniosek do sądu"

Warszawa

Przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego manifestowali członkowie Obozu Narodowo-Radykalnego. Zgromadzenie zgłosili, ale bezprawnie ustawili namiot, więc będą musieli zapłacić karę.

"We wtorek 18 października 2016 roku w Warszawie, pod bramą główną Uniwersytetu Warszawskiego przedstawiciele skrajnie prawicowego Obozu Narodowo-Radykalnego zorganizowali publiczną agitację. Studenci oburzeni” – napisał użytkownik Kontaktu 24 studentuw.

"Ubolewamy nad tym"

Do sprawy odniosły się również władze uczelni. Przypominają, że teren przy Krakowskim Przedmieściu należy do miasta.

"Organizatorzy wszystkich wydarzeń, które odbywają się w tym miejscu, muszą uzyskać zgodę od służb miejskich, a nie administracji uczelnianej. Tak było i w tym przypadku. Zgodnie z informacjami, które uzyskaliśmy od policji, organizatorzy tej akcji mają zgodę na korzystanie z tego miejsca do godz. 13.30" – poinformowało biuro prasowe UW.

Władze uczelni podkreślają, że nie mają związku z manifestacją. "Ubolewamy, że wizerunek naszej uczelni jest wykorzystywany przez różne organizacje, których działalność nie ma nic wspólnego z misją Uniwersytetu" – czytamy w oświadczeniu.

Nie chcą również, by do tego typu sytuacji dochodziło przed bramą uczelni.

Jak się okazuje, ONR zgłosił zgromadzenie w tym miejscu.

- Ale mieli nielegalne naniesienia, między innymi namiot. Na miejscu był patrol Zarządu Dróg Miejskich, który to zweryfikował. Zostanie naliczona kara. Chodzi o kilkaset złotych – zapewnia Bartosz Milczarczyk, rzecznik urzędu miasta.

Wniosek do sądu

Interweniowała również policja. – Wylegitymowaliśmy sześć osób ze zgromadzenia. Miały na ogólnodostępnym stoliku ulotki i treści, które mogły być zabronione prawem. Sporządziliśmy dokumentację i na jej podstawie skierujemy do sądu wniosek o ukaranie z art. 141 kodeksu wykroczeń – mówi Robert Szumiata ze śródmiejskiej policji.

Tak wyglądał antyimigrancki marsz organizowany m.in. przez ONR

ran/sk

Marsz antyimigrancki
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl