Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Nielegalny handel przed Pałacem

Warszawa

| Fakty TVNNa Krakowskim można kupić znicze także na legalnych stoiskach - fot

- Były próby handlu zniczami przed Pałacem Prezydenckim bez wymaganego zezwolenia - poinformowała PAP w niedzielę rzeczniczka Straży Miejskiej Monika Niżniak. Do tej pory zlikwidawano trzy nielegalne stoiska, na których sprzedawano znicze i nałożono dwa mandaty karne.

Jak działają handlarze? - Usiłują ominąć zakaz, nosząc z sobą po kilka zniczy i próbując je sprzedać pokątnie w tłumie. Dopóki nie złapiemy takiej osoby za rękę, nie możemy jej nic zrobić - mówiła PAP rzeczniczka.

Dodała, że udaremniono też próby sprzedaży zniczy z samochodów.

Znicze popularnym towarem

Na Krakowskie Przedmieście przychodzą tysiące ludzi. Wielu z nich chce też zapalić znicze przed pałacem. Można je nabyć na legalnych stoiskach.

Sprzedawane są nie tylko znicze, ale też koszulki z portretem pary prezydenckiej, lotniczą szachownicą oraz napisem "Pamiętamy".

Wielu ludzi gromadzących się przed Pałacem Prezydenckim ma ze sobą przepasane kirem flagi państwowe. Są też transparenty z zapewnieniami pamięci o ofiarach. Na innych widnieją hasła polityczne.

Naprzeciwko pałacu ustawiono scenę, na której od rana występują aktorzy i muzycy. Grały już orkiestry góralskie, recytowane są wiersze Cypriana Kamila Norwida, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, a także utwory Marcina Wolskiego.

aq/mz